reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Księgi trzeba założyć już od 1 stycznia

Księgi trzeba założyć już od 1 stycznia

- Od 1 stycznia 2008 r. firmy, które w ubiegłym roku przekroczyły próg 800 tys. euro, powinny prowadzić księgi rachunkowe.

 ZMIANA PRAWA

Firmy, które w 2007 roku przekroczyły próg przychodów 3 022 tys. zł (800 tys. euro), powinny od 1 stycznia zacząć prowadzić księgi rachunkowe. Obowiązek ten powinien być wypełniany, mimo że jest szansa, iż planowane podwyższenie progu przejścia na księgi z 800 tys. euro do 1,2 mln zostanie wprowadzone ze skutkiem od 2008 roku.

Przypomnijmy, że jeszcze przed nowym rokiem wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld informował Gazetę Prawną, że nowelizacja ustawy o rachunkowości w tym zakresie została przesłana do Sejmu i prawdopodobnie w styczniu odbędzie się jej pierwsze czytanie. Minister wyjaśnił również, że nie jest konieczne wprowadzenie zmian w ustawie o rachunkowości od 1 stycznia przyszłego roku, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z nowego limitu. Będzie to możliwe, nawet jeżeli zmiany wejdą w życie w pierwszych miesiącach 2008 roku. Może się tak stać, gdy minister finansów zmieni przepisy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli w późniejszym czasie zadeklarować sposób rozliczenia z fiskusem. W tym roku należy to uczynić do 21 stycznia.

Warto jednak pamiętać, że nie ma gwarancji, iż zmiana dotycząca podwyższenia progu wejdzie w życie.

Roman Seredyński, prezes zarządu Europejskiego Centrum Audytu, przypomina natomiast, że zgodnie z art. 24 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe powinny być prowadzone na bieżąco.

- Żeby spełnić ten warunek, księgi rachunkowe powinny być już otwarte - twierdzi nasz rozmówca.

Ekspert wyjaśnia również, że zgodnie z art. 77 ustawy o rachunkowości nieprowadzenie ksiąg rachunkowych podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat albo obu tym karom łącznie.

Z kolei, zgodnie z art. 60 par. 1 kodeksu karnego skarbowego, kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi ksiąg, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych (37,53 zł to minimalna, a 15 012 zł to maksymalna stawka dzienna w 2008 roku).

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama