| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozszerzymy przepisy o koncesjach na prace budowlane

Rozszerzymy przepisy o koncesjach na prace budowlane

Jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych?

- Proponowane zmiany przepisów p.z.p. stanowią odpowiedź na uwagi Komisji, która wskazała na niezgodności naszych regulacji z dyrektywami unijnymi. Przepisy, których dotyczyły uwagi, nie dotyczą kwestii o charakterze systemowym, stanowią one raczej korektę istniejących regulacji. Z uwagi jednak na kontrowersje, jakie w trakcie prac sejmowych wzbudził art. 140 ust. 2 p.z.p., który umożliwia zmianę sposobu spełnienia świadczenia po wyborze oferty a przed zawarciem umowy, to rezygnacja z tego przepisu jest, jak sądzę, najbardziej istotna.

Kiedy projekt nowelizacji trafi pod obrady rządu?

- Prace nad nowelizacją powinny być prowadzone w trybie pilnym, ponieważ uwagi Komisji zostały zgłoszone w połowie ubiegłego roku. Obecnie projekt znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Niezależnie jednak od tego konieczność usprawnienia realizacji zadań infrastrukturalnych, w tym także związanych z Euro 2012, spowodowały, iż rozważane są propozycje innych zmian, przede wszystkim dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego poprzez rozszerzenie przepisów odnoszących się do koncesji na roboty budowlane. Kwestiami tymi zajmie się zespół międzyresortowy złożony z przedstawicieli Urzędu Zamówień Publicznych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Gospodarki i Rządowego Centrum Legislacji. Pierwsze spotkanie zespołu zostało zaplanowane na najbliższy piątek. Moim zdaniem prace nad projektem nowelizacji powinny zakończyć się w I kwartale br.

Dlaczego Urząd Zamówień Publicznych proponuje uchylenie art. 21 z ustawy o Euro 2012, który umożliwia udzielanie zamówień bez przetargów?

- Obowiązujący teraz art. 21 ustawy o Euro 2012 jest niezgodny z prawem europejskim, na co Urząd Zamówień Publicznych zwracał uwagę już podczas prac nad projektem ustawy. Opinię tę podzielali eksperci oraz UKIE. Ponadto sposób zredagowania tego przepisu powoduje, że praktycznie nie ma możliwości zastosowania go, bo odnosi się on do umów zawieranych przez spółkę celową, a nie do postępowań o udzielenie zamówień publicznych.

Rozmawiała Ewa Grączewska-Ivanova

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK