reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stosowanie klasyfikacji przedłużone do końca roku

Stosowanie klasyfikacji przedłużone do końca roku

Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych można stosować do 31 grudnia 2008 r.


NOWE PRAWO

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) ma zastosowanie do celów: podatku od towarów i usług, poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy, a także opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Przewiduje to rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. nr 89, poz. 844 z późn. zm.).

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 40 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. nr 88, poz. 439 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami tej ustawy, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w porozumieniu z właściwymi naczelnymi organami administracji państwowej, opracowuje podstawowe do określenia przebiegu i opisu procesów gospodarczych i społecznych standardowe klasyfikacje i nomenklatury, wzajemne relacje między nimi oraz ich interpretacje. Te standardowe klasyfikacje i nomenklatury wprowadziła Rada Ministrów we wspomnianym na wstępie rozporządzeniu.

Z przepisów rozporządzenia w wersji obowiązującej w ubiegłym roku wynikało, że Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych należało stosować nie dłużej niż do 31 grudnia 2007 r. Termin ten został jednak przedłużony. Dokonano tego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zmiany te zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2007 roku nr 243, poz. 1785. Zgodnie z nowymi regulacjami, Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych można stosować do 31 grudnia 2008 r.

KIEDY PRZYDATNA JEST PKWiU

Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług stosuje się m.in. do celów VAT, akcyzy, a także opodatkowania CIT, PIT oraz podatkiem zryczałtowanym i kartą podatkową.

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama