reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rynek biopaliw ruszy na nowo

Rynek biopaliw ruszy na nowo

Od początku stycznia weszły w życie przepisy nakazujące producentom i importerom paliw stosowanie biokomponentów. To pozwoli na odtworzenie branży produkcji biopaliw.


Zmiana prawa

Mimo głosów sprzeciwu części branży naftowej, od 1 stycznia 2008 r. producenci i importerzy paliw będą musieli wykazać co najmniej 3,45-proc. udział (licząc wartość energetyczną) biopaliw w ogólnej wartości sprzedaży benzyny i oleju napędowego. Dla producentów biokomponentów, estrów metylowych (dodatków do ON) i bioetanolu (dodatku do benzyny) to powrót do działalności.

- Wreszcie zacznie się coś dziać. Produkcja utrzymywana w 2007 roku na minimalnym poziomie będzie mogła ruszyć - mówi Henryk Zamojski, wiceprezes Krajowej Izby Biopaliw zrzeszającej firmy działające w branży.

Podkreśla jednak, że tak naprawdę produkcja i sprzedaż biopaliw ruszy, gdy w życie wejdą uchwalone w lecie przez Sejm ulgi i zwolnienia podatkowe dla producentów. Rząd PiS od sierpnia nie zdołał przekazać do akceptacji do Brukseli dwóch ustaw (o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, a także o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

- Blokuje to wprowadzenie na rynek biokomponentów jako samoistnych paliw - mówi Henryk Zamojski.

Jak ustaliła GP, zakończono ostatnie ustalenia pomiędzy odpowiedzialnymi za te kwestie Ministerstwem Gospodarki i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Dokumenty są wysyłane - mówi wysoki urzędnik ministerstwa.

- Mamy nadzieję, że przepisy wejdą w życie pod koniec pierwszego kwartału - dodaje rozmówca GP.

ZE STRONY PODATKÓW

Produkcja biopaliw załamała się na początku 2007 roku, kiedy Ministerstwo Finansów zmniejszyło ulgi w akcyzie na biopaliwa. W 2006 roku wartość wskaźnika wykorzystania biopaliw w Polsce wyniosła ok. 0,92 proc. Według szacunków Adama Kupczyka, prof. SGGW, specjalisty ds. biopaliw transportowych w Instytucie Energetyki Odnawialnej, w 2007 roku wartość wskaźnika może dojść do ok. 70 proc. wartości z roku poprzedniego. Wchodzące w życie 1 stycznia 2008 r. regulacje mają stopniowo zwiększać wykorzystanie biopaliw, tak aby w 2012 roku wskaźnik sięgnął 7 proc. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary.

Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama