| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie możliwe łączenie spółek w państwach Wspólnoty

Będzie możliwe łączenie spółek w państwach Wspólnoty

Za kilka miesięcy spółki polskie będą mogły się łączyć ze spółkami z innych krajów Unii Europejskiej. Możliwe są dwa sposoby połączenia: albo poprzez utworzenie nowej spółki, albo poprzez przejęcie jednej spółki przez drugą.


• Na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpatrywany będzie projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych dotyczący transgranicznego łączenia spó-łek. Czy konieczne są nowe przepisy, skoro według Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości już teraz dopuszczalne jest łączenie spółek mających siedzibę w różnych krajach?

- Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał w swoich orzeczeniach, że uniemożliwienie łączenia spółek kapitałowych narusza jedną z podstawowych zasad Traktatu Wspólnot Europejskich - swobodę przepływu kapitału. Teoretycznie nie było więc przeszkód do transgranicznego połączenia, ale w praktyce okazało się ono niewykonalne. Nie wiadomo było, według jakiego prawa należy oceniać procedurę łączenia. Dlatego Komisja Europejska zdecydowała o podjęciu prac nad dyrektywą o transgranicznym łączeniu spółek. Do 15 grudnia 2007 r. wszystkie kraje Unii powinny implementować tę dyrektywę do swojego porządku prawnego.

• Polska nie zdążyła w tym terminie, czy grożą nam z tego powodu jakieś sankcje?

- Projekt został już wcześniej przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, ale przedterminowe wybory wpłynęły na przesunięcie jego uchwalenia. Projekt ponownie trafił do Sejmu. Jeśli prace parlamentarne zostaną zakończone do końca marca, nie powinniśmy mieć problemów z powodu opóźnienia.

• Czy łączenie spółek ponad granicami będzie się odbywało na podobnych zasadach jak spółek krajowych?

- Łączenie transgraniczne dzieli się na dwa etapy. Pierwszy polega na badaniu zgodności łączenia z prawem wewnętrznym państwa każdej ze spółek, a drugi - na zatwierdzeniu łączenia przez właściwy organ państwa, w którym będzie miała siedzibę połączona spółka. Ten pierwszy etap łączenia spółek z różnych krajów będzie więc następował na tych samych zasadach jak spółek krajowych. Różnica dotyczy tylko planu połączenia. Będzie musiał być wzbogacony o kwestie związane z transgranicznością.

Jeśli zostaną spełnione warunki prawa polskiego - sąd polski wyda zaświadczenie o zgodności całej procedury z prawem polskim. Wówczas rozpocznie się drugi etap połączenia: zaświadczenie to zostanie przekazane do organu właściwego w tym kraju, w którym spółka powstająca w wyniku połączenia będzie prowadziła swoją działalność (w Polsce jest nim sąd rejestrowy). Organ danego kraju, wydając decyzję o łączeniu, będzie opierał się na zaświadczeniu, ale nie będzie go badał merytorycznie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »