reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy będą zatrudniać nowych pracowników

Firmy będą zatrudniać nowych pracowników

Blisko 30 proc. pracodawców działających w Polsce zamierza zwiększyć jeszcze w tym półroczu zatrudnienie.


Aż 52 proc. pracodawców z sektora budowlanego deklaruje wzrost zatrudnienia w II kwartale tego roku - wynika z Barometru Perspektyw Zatrudnienia w Polsce przeprowadzonego przez firmę Manpower.

Nie jest to zaskakujące. Już od kilkunastu miesięcy pracodawcy z tej branży wskazują, że mimo iż chcą zatrudniać pracowników, wciąż mają problem ze znalezieniem pracowników.

- Problemem nie jest to, aby zatrudnić do pracy jakąkolwiek osobę. Ważne jest, aby miała odpowiednie kwalifikacje - mówi Jarosław Bartosiński, szef firmy budowlanej Budox z Tykocina.

Jak dodaje, tylko nieliczni spośród bezrobotnych mają umiejętności poszukiwane w danej branży czy choćby w danym regionie przez pracodawców.

- Często zdarza się, że pracodawca na przykład z Pomorza szuka wykwalifikowanych spawaczy, a znaleźć ich może dopiero w okolicach Przemyśla. Nie jest jednak w stanie zapłacić im tyle, aby opłaciło im się ściągnąć ze sobą do nowego miasta rodzinę - podkreśla Mirosław Witold, właściciel przedsiębiorstwa Muratex z Grudziądza.

Zatrudnianie nowych pracowników deklaruje także 37 proc. przedsiębiorców z sektora kopalni i przemysłu wydobywczego oraz 34 proc. z handlu detalicznego i hurtowego.

- Już teraz z ofert prasowych zamieszczanych w prasie wynika, że bardzo wiele firm poszukuje handlowców czy specjalistów sprzedaży - mówi Joanna Rutkowska z firmy Personal.

Dodaje, że są oni w stanie zapłacić im o nawet 30 proc. więcej niż jeszcze rok temu. W jej przekonaniu tendencja wzrostu płac może się jeszcze utrzymać przez rok. Później nastąpi stabilizacja płac.

Jak wynika z prezentowanego podczas wczorajszej konferencji prasowej badania, bardzo optymistyczne plany zwiększenia zatrudnienia w II kwartale 2008 r. mają pracodawcy ze wszystkich regionów Polski. Aż 35 proc. szefów firm deklarujących wzrost zatrudnienia pochodzi z regionów Południowo-Zachodniego i Północnego, obejmujących województwa: dolnośląskie, opolskie oraz kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie.

Zatrudniać nowych pracowników nie będą raczej pracodawcy z regionu Północno-Zachodniego, czyli z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Jednocześnie 58 proc. wszystkich przedsiębiorców deklaruje, że nie będzie zmieniać obsady kadrowej w firmie w ciągu najbliższego kwartału.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama