Zgromadzenie delegatów zastąpi walne zgromadzenie
REKLAMA
Trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (Dz.U. nr 35, poz. 195 z późn. zm.). Przewiduje on wprowadzenie dwóch istotnych zmian z punktu widzenia efektywności obrotu gospodarczego - izby gospodarcze będą mogły tworzyć terenowe jednostki z osobowością prawną, a zamiast walnych zgromadzeń członków będą mogły odbywać się zebrania delegatów.
REKLAMA
Z osobowością prawną
REKLAMA
Prawo do tworzenia terenowych jednostek musi przewidywać statut, który określi ich strukturę, sposób tworzenia i likwidacji, a także zakres i obszar ich działania. Statut powinien wskazać wewnętrzne organy jednostki, szczególnie organ zarządzający i reprezentujący ją na zewnątrz, określić tryb jej powoływania i odwoływania oraz jej składniki majątkowe. Jednostka uzyskiwałaby osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
Projekt definiuje pojęcie likwidacji jednostki organizacyjnej. Wprowadzenie obowiązku rejestracji jednostek organizacyjnych w KRS spowoduje konieczność nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład KRS oraz szczegółowej treści wpisów w rejestrach. Chodzi o to, aby jednostki organizacyjne izb mogły zostać wpisane do rejestru stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Zgromadzenie członków izby
Aby usprawnić podejmowanie uchwał na walnym zgromadzeniu członków izby, projekt przewiduje, że zamiast walnego zgromadzenia może zostać wprowadzone zebranie delegatów. Statut izby określi więc organ, który jest w niej najwyższą władzą. Gdyby nie stanowił inaczej, to organem tym byłoby walne zgromadzenie. Osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi byłyby wówczas reprezentowane przez swoich przedstawicieli.
Funkcjonowanie izb gospodarczych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
OPINIA
PIOTR JAWORSKI
ekspert z Krajowej Izby Gospodarczej
Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej proponują rozszerzenie projektu nowelizacji ustawy o izbach gospodarczych o dwa zapisy. Pierwszy, w którym izba gospodarcza reprezentuje interesy zrzeszonych w niej podmiotów jako pracodawców, realizuje cele i wykonuje zadania organizacji pracodawców w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców. Drugi mówi o tym, że Krajowa Izba Gospodarcza, będąc ogólnopolską reprezentacją przedsiębiorców jako pracodawców, realizuje cele i wykonuje zadania konfederacji pracodawców w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców oraz uczestniczy w dialogu społecznym po stronie pracodawców jako reprezentatywna organizacja w rozumieniu ustawy z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.
REKLAMA
REKLAMA