| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie udzieliły urlopu 116 tysiącom osób

Firmy nie udzieliły urlopu 116 tysiącom osób

Pracodawcy wciąż nieterminowo udzielają urlopów wypoczynkowych - stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy podczas ubiegłorocznych kontroli.


W ubiegłym roku inspektorzy pracy, którzy skontrolowali prawie 5 tys. pracodawców, wykryli nieprawidłowości w zakresie terminowego udzielania urlopów wypoczynkowych. Dotyczyły one aż 116 tys. pracowników. Dzięki ich interwencji ponad 93 tys. osób udzielono zaległych urlopów wypoczynkowych.

Inspektorzy podkreślają, że jedną z przyczyn takich nieprawidłowości jest niewłaściwa organizacja pracy. Wynikają one ponadto stąd, że pracodawcy, szukając oszczędności, ograniczają stan zatrudnienia. To, według Romana Gedrojcia, zastępcy głównego inspektora pracy, utrudnia pracownikom korzystanie z urlopów wypoczynkowych, ponieważ nie ma ich kto zastąpić. Nie tylko nie wykorzystują więc prawa do urlopu wypoczynkowego, ale także często pracują w godzinach nadliczbowych.

Mimo tego, że obecnie w Polsce brakuje rąk do pracy, pracownicy wciąż obawiają się zwolnień. Dlatego najczęściej rezygnują ze zgłaszania do sądów pracy roszczeń w zakresie naruszania przez pracodawcę przepisów o urlopach wypoczynkowych.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »