REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma musi odkupić urządzenia przesyłowe

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Nieruchomość można obciążyć służebnością przesyłu na rzecz przedsiębiorcy, który wybudował na niej urządzenie służące do odprowadzenia wody, pary, gazu lub prądu.

Zmiana prawa 

REKLAMA

Dzisiaj Sejm będzie głosował nad nowelizacją kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. Zmianie ulegną zasady budowy na cudzym gruncie przez przedsiębiorców urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych, które nie należą do części składowej nieruchomości. Chodzi o urządzenia, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Osoba, która poniosła koszty budowy tych urządzeń i jest ich właścicielem, będzie miała prawo wystąpić z roszczeniem do przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci. Może domagać się od niego zakupu ich własności za wynagrodzeniem. Z żądaniem przeniesienia ich własności będzie mógł wystąpić także przedsiębiorca.

Znowelizowane przepisy wprowadzają nowy rodzaj obciążenia nieruchomości na rzecz innej osoby: służebność przesyłu. Taką służebność można ustanowić na nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować na niej urządzenie służące do doprowadzania wody, pary lub prądu.

Zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń przedsiębiorca będzie mógł z nich skorzystać w oznaczonym zakresie. Gdy właściciel nieruchomości odmówi zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, to wówczas przedsiębiorca będzie mógł domagać się ustanowienia jej za odpowiednim wynagrodzeniem. Takie uprawnienia przysługiwać mu będą wówczas, gdy uzna, że służebność jest konieczna w celu właściwego korzystania z tych urządzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Służebność wygaśnie, gdy przedsiębiorstwo ulegnie likwidacji. Przedsiębiorca będzie musiał usunąć z nieruchomości urządzenia utrudniające korzystanie z niej. Jeżeli jednak uzna, że usunięcie ich byłoby nadmiernie uciążliwe lub spowodowało nadmierne koszty, to wówczas przedsiębiorca musi naprawić właścicielowi nieruchomości wynikłe stąd szkody. Gdy zaś zostanie sprzedane, to wówczas służebność przesyłu przejdzie na nabywcę przedsiębiorstwa lub urządzeń.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA