reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma musi odkupić urządzenia przesyłowe

Firma musi odkupić urządzenia przesyłowe

Nieruchomość można obciążyć służebnością przesyłu na rzecz przedsiębiorcy, który wybudował na niej urządzenie służące do odprowadzenia wody, pary, gazu lub prądu.


Zmiana prawa 

Dzisiaj Sejm będzie głosował nad nowelizacją kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. Zmianie ulegną zasady budowy na cudzym gruncie przez przedsiębiorców urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych, które nie należą do części składowej nieruchomości. Chodzi o urządzenia, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Osoba, która poniosła koszty budowy tych urządzeń i jest ich właścicielem, będzie miała prawo wystąpić z roszczeniem do przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci. Może domagać się od niego zakupu ich własności za wynagrodzeniem. Z żądaniem przeniesienia ich własności będzie mógł wystąpić także przedsiębiorca.

Znowelizowane przepisy wprowadzają nowy rodzaj obciążenia nieruchomości na rzecz innej osoby: służebność przesyłu. Taką służebność można ustanowić na nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować na niej urządzenie służące do doprowadzania wody, pary lub prądu.

Zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń przedsiębiorca będzie mógł z nich skorzystać w oznaczonym zakresie. Gdy właściciel nieruchomości odmówi zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, to wówczas przedsiębiorca będzie mógł domagać się ustanowienia jej za odpowiednim wynagrodzeniem. Takie uprawnienia przysługiwać mu będą wówczas, gdy uzna, że służebność jest konieczna w celu właściwego korzystania z tych urządzeń.

Służebność wygaśnie, gdy przedsiębiorstwo ulegnie likwidacji. Przedsiębiorca będzie musiał usunąć z nieruchomości urządzenia utrudniające korzystanie z niej. Jeżeli jednak uzna, że usunięcie ich byłoby nadmiernie uciążliwe lub spowodowało nadmierne koszty, to wówczas przedsiębiorca musi naprawić właścicielowi nieruchomości wynikłe stąd szkody. Gdy zaś zostanie sprzedane, to wówczas służebność przesyłu przejdzie na nabywcę przedsiębiorstwa lub urządzeń.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama