REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

W tym tygodniu ogłoszone zostaną terminy konkursów na unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka - zapowiada Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Po ponad roku udało się zakończyć prace nad rozporządzeniem o udzielaniu pomocy publicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest ono niezbędne do uruchomienia przez agencję unijnego wsparcia na lata 2007-2013 z programu Innowacyjna Gospodarka. Elżbieta Bieńkowska w piątek złożyła podpis pod tym rozporządzeniem. Wejdzie ono w życie w ciągu 14 dni po jego opublikowaniu. W ten sposób zniknęła ostatnia przeszkoda w uruchomieniu m.in. dotacji do innowacyjnych inwestycji o wartości 8-160 mln zł (Działanie 4.4. PO IG).

REKLAMA

W tym tygodniu PARP zamieści na swoich stronach internetowych wszystkie niezbędne dokumenty dla zainteresowanych. Natomiast na jutro resort gospodarki oraz agencja zwołały konferencję, na której podadzą terminy naborów w PO IG. Jak wcześniej pisała GP, Działanie 4.4. ma wystartować 12 maja.

- Staraliśmy się robić wszystko, by jak najszybciej uruchomić wsparcie dla firm, ale prace nad rozporządzeniem zabrały nam dużo czasu - mówi Elżbieta Bieńkowska.

REKLAMA

Na wniosek PARP przez miesiąc, jaki pozostał do rozpoczęcia naboru wniosków, przedsiębiorcy mają mieć możliwość dokładnego zapoznania się z dokumentacją konkursową. Przypomnijmy, że MRR deklarował, że w tym roku w ramach Działania 4.4. będzie do podziału ok. 1,5 mld zł.

Według Agnieszki Jankowskiej, dyrektora departamentu zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w MRR, możliwe, że przedsiębiorcy z całej Polski będą musieli składać wnioski o dotacje w PARP w Warszawie. Tak się stanie, jeśli nie uda się na czas wybrać w każdym województwie regionalnej instytucji finansującej (RIF). Ocena formalna złożonych wniosków odbędzie się już w RIF-ach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zakładamy, że do końca maja uda się wybrać w każdym regionie po jednej instytucji - mówi Agnieszka Jankowska.

Resort nie ma zamiaru naciskać na urzędy marszałkowskie, by przyśpieszyły konkursy dla firm w regionalnych programach operacyjnych. Na razie wystartowały one tylko w dwóch regionach: Opolskiem i Wielkopolskiem.

- Nie będę niczego w tym zakresie narzucała województwom. To ich decyzja, kiedy uruchomią dotacje dla przedsiębiorców - podkreśla Elżbieta Bieńkowska.

Dodaje, że w władze regionów mają świadomość, że firmy czekają na dotacje, ale chcą przygotować się do uruchomienia unijnego wsparcia. Według niej środki z UE we wszystkich regionach zostaną uruchomione do końca roku.

Według minister, kończą się już prace nad projektem noweli ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Kluczową zmianą dla beneficjentów jest wprowadzenie możliwości odwoływania się do sądu od wyników konkursu. Będzie to możliwe tylko w przypadku wystąpienia nieprawidłowości przy ocenie wniosku.

Fot. Marek Matusiak

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju, nię będzie naciskać na przyspieszenie startu unijnych dotacji dla firm w regionach

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA