| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu

MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu

W tym tygodniu ogłoszone zostaną terminy konkursów na unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka - zapowiada Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.


Po ponad roku udało się zakończyć prace nad rozporządzeniem o udzielaniu pomocy publicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest ono niezbędne do uruchomienia przez agencję unijnego wsparcia na lata 2007-2013 z programu Innowacyjna Gospodarka. Elżbieta Bieńkowska w piątek złożyła podpis pod tym rozporządzeniem. Wejdzie ono w życie w ciągu 14 dni po jego opublikowaniu. W ten sposób zniknęła ostatnia przeszkoda w uruchomieniu m.in. dotacji do innowacyjnych inwestycji o wartości 8-160 mln zł (Działanie 4.4. PO IG).

W tym tygodniu PARP zamieści na swoich stronach internetowych wszystkie niezbędne dokumenty dla zainteresowanych. Natomiast na jutro resort gospodarki oraz agencja zwołały konferencję, na której podadzą terminy naborów w PO IG. Jak wcześniej pisała GP, Działanie 4.4. ma wystartować 12 maja.

- Staraliśmy się robić wszystko, by jak najszybciej uruchomić wsparcie dla firm, ale prace nad rozporządzeniem zabrały nam dużo czasu - mówi Elżbieta Bieńkowska.

Na wniosek PARP przez miesiąc, jaki pozostał do rozpoczęcia naboru wniosków, przedsiębiorcy mają mieć możliwość dokładnego zapoznania się z dokumentacją konkursową. Przypomnijmy, że MRR deklarował, że w tym roku w ramach Działania 4.4. będzie do podziału ok. 1,5 mld zł.

Według Agnieszki Jankowskiej, dyrektora departamentu zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w MRR, możliwe, że przedsiębiorcy z całej Polski będą musieli składać wnioski o dotacje w PARP w Warszawie. Tak się stanie, jeśli nie uda się na czas wybrać w każdym województwie regionalnej instytucji finansującej (RIF). Ocena formalna złożonych wniosków odbędzie się już w RIF-ach.

- Zakładamy, że do końca maja uda się wybrać w każdym regionie po jednej instytucji - mówi Agnieszka Jankowska.

Resort nie ma zamiaru naciskać na urzędy marszałkowskie, by przyśpieszyły konkursy dla firm w regionalnych programach operacyjnych. Na razie wystartowały one tylko w dwóch regionach: Opolskiem i Wielkopolskiem.

- Nie będę niczego w tym zakresie narzucała województwom. To ich decyzja, kiedy uruchomią dotacje dla przedsiębiorców - podkreśla Elżbieta Bieńkowska.

Dodaje, że w władze regionów mają świadomość, że firmy czekają na dotacje, ale chcą przygotować się do uruchomienia unijnego wsparcia. Według niej środki z UE we wszystkich regionach zostaną uruchomione do końca roku.

Według minister, kończą się już prace nad projektem noweli ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Kluczową zmianą dla beneficjentów jest wprowadzenie możliwości odwoływania się do sądu od wyników konkursu. Będzie to możliwe tylko w przypadku wystąpienia nieprawidłowości przy ocenie wniosku.

Fot. Marek Matusiak

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju, nię będzie naciskać na przyspieszenie startu unijnych dotacji dla firm w regionach

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »