reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złoty w tym tygodniu powinien jeszcze się umocnić

Złoty w tym tygodniu powinien jeszcze się umocnić

W tym tygodniu złoty się może dalej umacniać dzięki danym makroekonomicznym, które mogą zwiastować kolejną podwyżkę stóp procentowych.


Początek kwietnia to wyjątkowo udany okres dla złotego - po przekroczeniu poziomu 3,50 do euro na początku miesiąca polska waluta kontynuowała umocnienie.

- To, co się stało na rynku walutowym na przestrzeni ostatnich dni, jest kompletnym zaskoczeniem, głównie z powodu skali, bo przesłanki są zrozumiałe: słabnięcie dolara, duże zainteresowanie inwestorów walutami z regionu czy wreszcie atrakcyjność złotego dzięki podwyżkom stóp procentowych przy jednoczesnych dobrych fundamentach makroekonomicznych. Teoretycznie droga do dalszego umocnienia stoi otworem, bo z analizy technicznej wynika, że kolejny poziom wsparcia to 3,34 - mówi Stanisław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Ale z racji silnego umocnienia w ciągu ostatnich dniach na rynku może dojść do korekty.

- Mamy do czynienia z dużą ilością kapitału spekulacyjnego, więc nie wykluczałbym korekty do poziomu 3,45 za euro - mówi Marcin Grotek, analityk z Raiffeisen Banku.

Z drugiej strony, jeżeli dane publikowane w przyszłym tygodniu uprawdopodobnią podwyżkę stóp procentowych, to inwestorzy znów mogą kupować złotego.

- Kluczowy będzie wtorek, kiedy GUS poda dane o inflacji i wynagrodzeniach. Wyższe od oczekiwań dane będą przybliżały podwyżkę stóp procentowych, a to może wzmocnić złotego - mówi Maja Goettig z BPH.

W dłuższej perspektywie bardzo ważne będzie to, co będzie komunikować RPP. Nawołujące do podwyżek stóp głosy będą dalej umacniać złotego. Do wyraźniejszego osłabienia może dojść w miesiącach letnich.

- To okres wypłat dywidend przez spółki z zagranicznym kapitałem, co sprzyja słabnięciu złotego - mówi Goettig. Ekonomiści oceniają także, że latem RPP nie będzie już podnosić stóp procentowych.

- Końcówka roku powinna być mocna i kurs euro do złotego powinien powrócić w okolice 3,40 - uważa Grotek.

3,40 będzie kosztować euro na koniec roku* *średnia prognoz SG, Raiffeisen, BPH, BZ WBK

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama