reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych

Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych

Resort gospodarki chce wstrzymać prace nad ustawą o koncesjach do czasu opracowania własnego projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.


Przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi wkrótce ma trafić na Komitet Europejski Rady Ministrów. Koncesje mają ułatwić współpracę podmiotów publicznych z prywatnymi przedsiębiorcami. Będą one przede wszystkim mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.

Ministerstwo Gospodarki chce jednak doprowadzić do wstrzymania prac nad ustawą koncesyjną do czasu przygotowania własnej ustawy o PPP. Chce także włączyć problematykę koncesyjną do prawa zamówień publicznych.

- Problematyka projektu ustawy o koncesji na roboty budowlane i usługi oraz przyjęta metoda regulacji i brzmienie przepisów projektu ustawy koncesyjnej wskazują na nierozerwalne związki z prawem zamówień publicznych - uzasadnia stanowisko resortu gospodarki wiceminister Adam Szejnfeld w piśmie skierowanym do Zbigniewa Derdziuka, ministra, przewodniczącego Komitetu Stałego RM. Co więcej, niektóre z bardzo trafnych rozwiązań, zdaniem ministra, zawarte w projekcie ustawy o koncesji mogłyby w sposób znaczący ułatwić udzielanie tradycyjnych zamówień publicznych.

Ustawowy model PPP zakłada bardzie daleko idącą współpracę między sektorem publicznym a prywatnym.

- W ramach partnerstwa dochodzi do bogatszej wymiany praw i obowiązków niż w przypadku koncesji. Jednym z modeli partnerstwa jest powołanie przez podmiot publiczny i partnera prywatnego spółki celowej - wskazuje Adam Szejnfeld.

Takim stanowiskiem resortu gospodarki zdumiony jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, który w resorcie odpowiada za prace nad ustawą koncesyjną. Według niego ustawa koncesyjna uzupełnia zinstytucjonalizowany system współpracy podmiotów publicznych z prywatnymi i w żaden sposób nie wyklucza partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Ustawa koncesyjna jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Resort infrastruktury uzyskał upoważnienie do kontynuowania prac nad tą ustawą od prezesa Rady Ministrów. Z kolei szef Komitetu Stałego Rady Ministrów nie widzi żadnych przeszkód w kontynuowaniu prac nad ustawą o koncesjach. Być może reakcja ministra Adama Szejnfelda wynika z faktu, że prace nad ustawą o ppp są jeszcze w fazie początkowej - uzasadnia Andrzej Panasiuk.

- Również stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych jest jednoznaczne w tej kwestii, że należy wyodrębnić koncesje z prawa zamówień publicznych i stworzyć jednolitą elastyczną regulację prawną. Chciałbym nadmienić, że projekt ustawy koncesyjnej spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i oceną nie tylko w kraju, lecz również w trakcie konsultacji z Komisją Europejską - dodaje Andrzej Panasiuk.

Spór o przepisy o koncesjach na roboty budowlane i usługi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama