Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych
REKLAMA
Przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi wkrótce ma trafić na Komitet Europejski Rady Ministrów. Koncesje mają ułatwić współpracę podmiotów publicznych z prywatnymi przedsiębiorcami. Będą one przede wszystkim mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki chce jednak doprowadzić do wstrzymania prac nad ustawą koncesyjną do czasu przygotowania własnej ustawy o PPP. Chce także włączyć problematykę koncesyjną do prawa zamówień publicznych.
- Problematyka projektu ustawy o koncesji na roboty budowlane i usługi oraz przyjęta metoda regulacji i brzmienie przepisów projektu ustawy koncesyjnej wskazują na nierozerwalne związki z prawem zamówień publicznych - uzasadnia stanowisko resortu gospodarki wiceminister Adam Szejnfeld w piśmie skierowanym do Zbigniewa Derdziuka, ministra, przewodniczącego Komitetu Stałego RM. Co więcej, niektóre z bardzo trafnych rozwiązań, zdaniem ministra, zawarte w projekcie ustawy o koncesji mogłyby w sposób znaczący ułatwić udzielanie tradycyjnych zamówień publicznych.
Ustawowy model PPP zakłada bardzie daleko idącą współpracę między sektorem publicznym a prywatnym.
- W ramach partnerstwa dochodzi do bogatszej wymiany praw i obowiązków niż w przypadku koncesji. Jednym z modeli partnerstwa jest powołanie przez podmiot publiczny i partnera prywatnego spółki celowej - wskazuje Adam Szejnfeld.
REKLAMA
Takim stanowiskiem resortu gospodarki zdumiony jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, który w resorcie odpowiada za prace nad ustawą koncesyjną. Według niego ustawa koncesyjna uzupełnia zinstytucjonalizowany system współpracy podmiotów publicznych z prywatnymi i w żaden sposób nie wyklucza partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Ustawa koncesyjna jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Resort infrastruktury uzyskał upoważnienie do kontynuowania prac nad tą ustawą od prezesa Rady Ministrów. Z kolei szef Komitetu Stałego Rady Ministrów nie widzi żadnych przeszkód w kontynuowaniu prac nad ustawą o koncesjach. Być może reakcja ministra Adama Szejnfelda wynika z faktu, że prace nad ustawą o ppp są jeszcze w fazie początkowej - uzasadnia Andrzej Panasiuk.
- Również stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych jest jednoznaczne w tej kwestii, że należy wyodrębnić koncesje z prawa zamówień publicznych i stworzyć jednolitą elastyczną regulację prawną. Chciałbym nadmienić, że projekt ustawy koncesyjnej spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i oceną nie tylko w kraju, lecz również w trakcie konsultacji z Komisją Europejską - dodaje Andrzej Panasiuk.
Spór o przepisy o koncesjach na roboty budowlane i usługi
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA
ewa.graczewska-ivanova@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA