REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Resort gospodarki chce wstrzymać prace nad ustawą o koncesjach do czasu opracowania własnego projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi wkrótce ma trafić na Komitet Europejski Rady Ministrów. Koncesje mają ułatwić współpracę podmiotów publicznych z prywatnymi przedsiębiorcami. Będą one przede wszystkim mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki chce jednak doprowadzić do wstrzymania prac nad ustawą koncesyjną do czasu przygotowania własnej ustawy o PPP. Chce także włączyć problematykę koncesyjną do prawa zamówień publicznych.

- Problematyka projektu ustawy o koncesji na roboty budowlane i usługi oraz przyjęta metoda regulacji i brzmienie przepisów projektu ustawy koncesyjnej wskazują na nierozerwalne związki z prawem zamówień publicznych - uzasadnia stanowisko resortu gospodarki wiceminister Adam Szejnfeld w piśmie skierowanym do Zbigniewa Derdziuka, ministra, przewodniczącego Komitetu Stałego RM. Co więcej, niektóre z bardzo trafnych rozwiązań, zdaniem ministra, zawarte w projekcie ustawy o koncesji mogłyby w sposób znaczący ułatwić udzielanie tradycyjnych zamówień publicznych.

Ustawowy model PPP zakłada bardzie daleko idącą współpracę między sektorem publicznym a prywatnym.

- W ramach partnerstwa dochodzi do bogatszej wymiany praw i obowiązków niż w przypadku koncesji. Jednym z modeli partnerstwa jest powołanie przez podmiot publiczny i partnera prywatnego spółki celowej - wskazuje Adam Szejnfeld.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Takim stanowiskiem resortu gospodarki zdumiony jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, który w resorcie odpowiada za prace nad ustawą koncesyjną. Według niego ustawa koncesyjna uzupełnia zinstytucjonalizowany system współpracy podmiotów publicznych z prywatnymi i w żaden sposób nie wyklucza partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Ustawa koncesyjna jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Resort infrastruktury uzyskał upoważnienie do kontynuowania prac nad tą ustawą od prezesa Rady Ministrów. Z kolei szef Komitetu Stałego Rady Ministrów nie widzi żadnych przeszkód w kontynuowaniu prac nad ustawą o koncesjach. Być może reakcja ministra Adama Szejnfelda wynika z faktu, że prace nad ustawą o ppp są jeszcze w fazie początkowej - uzasadnia Andrzej Panasiuk.

- Również stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych jest jednoznaczne w tej kwestii, że należy wyodrębnić koncesje z prawa zamówień publicznych i stworzyć jednolitą elastyczną regulację prawną. Chciałbym nadmienić, że projekt ustawy koncesyjnej spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i oceną nie tylko w kraju, lecz również w trakcie konsultacji z Komisją Europejską - dodaje Andrzej Panasiuk.

Spór o przepisy o koncesjach na roboty budowlane i usługi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA