REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małym firmom może być trudno szkolić pracowników

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Małe firmy mimo refundacji z Funduszu Pracy kosztów, jakie poniosą na szkolenia starszych pracowników, mogą nie być nimi zainteresowane. Trudno będzie im znaleźć zmienników na miejsce szkolących się pracowników.

• Czy proponowane przez resort pracy zmiany dotyczące szkoleń pracowników po 45 roku życia spowodują, że firmy częściej będą ich szkolić?

REKLAMA

- Na pierwszy rzut oka zachęty finansowe dla pracodawców są bardzo atrakcyjne. Ci, którzy przeszkolili pracowników w ramach utworzonego przez nich funduszu szkoleniowego, otrzymają z Funduszu Pracy 80 proc. kosztów szkolenia. Kwota ta nie będzie jednak wyższa niż dwukrotność przeciętnej płacy, czyli obecnie 5799,60 zł. Generalnie propozycja resortu pracy idzie w dobrym kierunku. Jednak jest niedopracowana. Nie wystarczy jedynie dać firmom więcej pieniędzy za szkolenia. Nie mogą też one negatywnie wpływać na normalne funkcjonowanie firmy. I tu jest problem. W małej firmie nie będzie można znaleźć zmiennika, który będzie wykonywał pracę osoby powyżej 45 roku życia w czasie, kiedy ona się szkoli. W dużych firmach będzie to łatwiejsze. Generalnie mam jednak wątpliwości, czy firma będzie zainteresowana tym, żeby szkolić starszego pracownika. Zanim szef podejmie taką decyzję, musi być przekonany, że koszt szkolenia się zwróci. Tu ważna jest postawa samego pracownika, czy postrzega siebie jako kogoś, kto chce być w dalszym ciągu aktywny na rynku pracy.

Rząd proponuje też całkiem nowe rozwiązanie, aby Fundusz Pracy płacił osobie pracującej za szkolnie. Czy ten pomysł sprawdzi się w praktyce?

- Rząd chce, aby pracownik sam wskazał szkolenie, w którym chce wziąć udział, pod warunkiem że wiąże się ono z działalnością i potrzebami firmy. Fundusz Pracy zwróci mu wtedy do 5799,60 zł. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie. Dzięki szkoleniu pracownicy zdobędą nowe kwalifikacje, a firma podniesie swoją konkurencyjność.

A czy dobrym pomysłem jest istotny wzrost stypendium szkoleniowego przeznaczonego dla bezrobotnych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Rzeczywiście rząd chce istotnie podnieść wysokość tego stypendium. Bezrobotni, którzy ukończyli 50 lat i chcą zdobyć nowe kwalifikacje, otrzymają 1100 zł stypendium zamiast, jak dotychczas 107 zł. Tak znaczący wzrost na pewno przyczyni się do większego zainteresowania szkoleniami wśród bezrobotnych, a niewykluczone, że i u osób biernych zawodowo pozostających poza rejestrami służb zatrudnienia.

Co, oprócz wzrostu nakładów na szkolenia z Funduszu Pracy trzeba jeszcze zrobić, żeby osoby po 45 roku życia częściej były zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji?

- Oceniając wszystkie propozycje rządu, muszę powiedzieć, że dadzą one rezultat, jeśli pracodawcy dostrzegą potrzebę, zarządzania wiekiem. Społeczeństwo się starzeje, a proces ten będzie jeszcze postępować. Zatrzymanie w firmie starszych pracowników pozwoli na przekazywanie doświadczeń młodszym i powinno być traktowane przez pracodawców jako normalny element zarządzania polityką kadrową w firmach. Niemniej jednak trudno jest oczekiwać, że w małych firmach jest to wykonalne, stąd tak ważne jest, aby takie osoby uzyskiwały wsparcie w publicznych służbach zatrudnienia. Istotna jest też kwestia jakości szkoleń. Muszą wyposażać w konkretne kwalifikacje pozwalające świadczyć daną pracę.

Fot. Wojciech Górski

• HENRYK MICHAŁOWICZ

wicedyrektor departamentu przedsiębiorczości i dialogu społecznego w KPP, prawnik

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA