REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma zapłaci właścicielowi za korzystanie z gruntu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chce wybudować urządzenia przesyłowe, może domagać się ustanowienia na cudzej nieruchomości służebności gruntowej.

Zmiana prawa

REKLAMA

Sejm uchwalił w piątek nowelizację kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. Do kodeksu cywilnego została wprowadzona nowa instytucja - służebność przesyłu. Ustanowienia jej na cudzym gruncie będą mogli domagać się przedsiębiorcy, którzy budują urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne. Nie są one częścią składową nieruchomości i w dodatku nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Nowe uprawnienia właścicieli

REKLAMA

Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń przesyłowych i jest ich właścicielem, ma prawo wystąpić z roszczeniami. Może domagać się zakupienia ich od przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci. Natomiast przedsiębiorca będzie miał uprawnienie domagać się przeniesienia na niego własności urządzeń.

Właściciel nie może odmówić ustanowienia na swoim gruncie służebności przesyłu. Natomiast ma prawo zażądać w zamian za jej ustanowienie odpowiedniego wynagrodzenia od przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystanie z nieruchomości

Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nieruchomości obciążonej w oznaczonym zakresie. Takie uprawnienie przysługiwać mu będzie, gdy uzna, że służebność jest konieczna w celu właściwego korzystania z urządzeń.

Służebność wygaśnie, gdy przedsiębiorstwo ulegnie likwidacji. Wówczas przedsiębiorca powinien usunąć z nieruchomości urządzenia doprowadzające lub odprowadzające płyny, pary, gazy, energię elektryczną oraz inne urządzenia podobne, gdyby utrudniały korzystanie z niej. Przedsiębiorca może jednak uznać, że usunięcie urządzeń będzie nadmiernie uciążliwe lub spowoduje nadmierne koszty. W takim przypadku powinien on pokryć właścicielowi nieruchomości wynikłe z tego szkody.

Gdy przedsiębiorstwo, któremu przysługuje służebność przesyłu, zostanie sprzedane, to służebność przejdzie na nabywcę przedsiębiorstwa lub urządzeń przesyłowych.

- Przejście własności na nabywcę ma zapobiec wygaśnięciu służebności, wówczas gdyby nie stanowiły one przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Przed sądem

Służebność przesyłu może ustanowić sąd. Przedsiębiorca, który składa wniosek w tej sprawie, powinien wskazać właścicieli wszystkich nieruchomości, na których są urządzenia przesyłowe. Zanim sąd wyda postanowienie, będzie mógł przeprowadzić wizję lokalną, czyli dowód z oględzin nieruchomości. Zrobi to wówczas, gdy okoliczności istotne dla ustanowienia tej służebności będą sporne i wątpliwe.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA