REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma zapłaci właścicielowi za korzystanie z gruntu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chce wybudować urządzenia przesyłowe, może domagać się ustanowienia na cudzej nieruchomości służebności gruntowej.

Zmiana prawa

REKLAMA

Sejm uchwalił w piątek nowelizację kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. Do kodeksu cywilnego została wprowadzona nowa instytucja - służebność przesyłu. Ustanowienia jej na cudzym gruncie będą mogli domagać się przedsiębiorcy, którzy budują urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne. Nie są one częścią składową nieruchomości i w dodatku nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Nowe uprawnienia właścicieli

REKLAMA

Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń przesyłowych i jest ich właścicielem, ma prawo wystąpić z roszczeniami. Może domagać się zakupienia ich od przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci. Natomiast przedsiębiorca będzie miał uprawnienie domagać się przeniesienia na niego własności urządzeń.

Właściciel nie może odmówić ustanowienia na swoim gruncie służebności przesyłu. Natomiast ma prawo zażądać w zamian za jej ustanowienie odpowiedniego wynagrodzenia od przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystanie z nieruchomości

Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nieruchomości obciążonej w oznaczonym zakresie. Takie uprawnienie przysługiwać mu będzie, gdy uzna, że służebność jest konieczna w celu właściwego korzystania z urządzeń.

Służebność wygaśnie, gdy przedsiębiorstwo ulegnie likwidacji. Wówczas przedsiębiorca powinien usunąć z nieruchomości urządzenia doprowadzające lub odprowadzające płyny, pary, gazy, energię elektryczną oraz inne urządzenia podobne, gdyby utrudniały korzystanie z niej. Przedsiębiorca może jednak uznać, że usunięcie urządzeń będzie nadmiernie uciążliwe lub spowoduje nadmierne koszty. W takim przypadku powinien on pokryć właścicielowi nieruchomości wynikłe z tego szkody.

Gdy przedsiębiorstwo, któremu przysługuje służebność przesyłu, zostanie sprzedane, to służebność przejdzie na nabywcę przedsiębiorstwa lub urządzeń przesyłowych.

- Przejście własności na nabywcę ma zapobiec wygaśnięciu służebności, wówczas gdyby nie stanowiły one przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Przed sądem

Służebność przesyłu może ustanowić sąd. Przedsiębiorca, który składa wniosek w tej sprawie, powinien wskazać właścicieli wszystkich nieruchomości, na których są urządzenia przesyłowe. Zanim sąd wyda postanowienie, będzie mógł przeprowadzić wizję lokalną, czyli dowód z oględzin nieruchomości. Zrobi to wówczas, gdy okoliczności istotne dla ustanowienia tej służebności będą sporne i wątpliwe.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA