REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 11 tys. firm wypożycza pracowników

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

W 2007 roku prawie 70 proc. firm więcej niż rok wcześniej skorzystała z usług agencji pracy tymczasowej.

Prawie pół miliona pracowników tymczasowych zatrudniały agencje pracy tymczasowej w ubiegłym roku. Pracowali oni w 11,4 tys. przedsiębiorstw. W stosunku do 2006 roku jest to wzrost o prawie 70 proc. Tak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

- Wydawałoby się, że najbardziej intensywny okres wzrostu pracy tymczasowej mamy już za sobą - mówi Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

REKLAMA

Według niej dynamiczny rozwój gospodarczy, zwiększające się potrzeby kadrowe firm, przy jednoczesnych trudnościach spowodowanych brakiem personelu na rynku pracy sprawiają, że praca tymczasowa wciąż cieszy się rosnącym powodzeniem pracowników i przedsiębiorstw.

Z danych MPiPS wynika, że w 2007 roku blisko 490 tys. osób zostało skierowanych do wykonywania pracy tymczasowej. Jest to największy wzrost liczby pracowników tymczasowych od kilku lat. Za pośrednictwem agencji zatrudnienie znalazło prawie 200 tys. pracowników więcej niż w 2006 roku.

Jak podkreśla Tomasz Szpikowski, prezes zarządu agencji zatrudnienia Work Service, jeszcze kilka lat temu z usług agencji zatrudnienia korzystały duże przedsiębiorstwa - głownie z kapitałem zagranicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obecnie coraz częściej naszymi klientami są małe i średnie firmy. W porównaniu z 2006 rokiem, w 2007 roku ich liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie, a w ciągu ostatnich czterech lat ponad siedmiokrotnie - dodaje Tomasz Szpikowski.

Według niego, istotnym powodem wzrostu zainteresowania współpracą przedsiębiorców z agencjami są narastające trudności z samodzielnym pozyskaniem personelu. Już 59 proc. firm zgłasza problemy z naborem pracowników, dlatego wyspecjalizowane agencje stają się coraz bardziej pożądanym partnerem.

Z kolei Monika Ulatowska wskazuje, że wzrost zainteresowania pracowników pracą tymczasową jest m.in. pochodną wykonywania przez nich wcześniej pracy za granicą.

- Duża część pracowników, którzy powrócili do kraju z emigracji zarobkowej, pracowała na zasadzie pracy tymczasowej. Osoby te nie boją się podejmować pracy w tej formie - tłumaczy.

REKLAMA

Zainteresowanie taką pracą w jej przekonaniu byłoby jeszcze większe, gdyby zmienione zostały regulacje dotyczące pracy tymczasowej. Chodzi o możliwość zatrudniania pracowników w tej formie powyżej roku. Obecnie dany przedsiębiorca może korzystać z usług jednego pracownika tymczasowego maksymalnie przez 12 miesięcy w ciągu trzech lat.

Agencje pracy tymczasowej, a także przedsiębiorcy i pracownicy chcieliby ponadto, aby prawo nie zakazywało przyjmowania pracowników tymczasowych w okresie pół roku od zwolnień grupowych, jeśli pracodawca właściwie udokumentowałby redukcję kadry (argumentując to np. przekształcaniem formy działalności firmy z ciągłej na sezonową).

- Można by też zmodyfikować obecny zakaz i ograniczyć go jedynie do tych stanowisk pracy, na których w danej firmie doszło do zwolnień grupowych - podkreśla Monika Ulatowska.

Pracownicy tymczasowi w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

W Unii Europejskiej nie ma jednolitych regulacji dotyczących zatrudnienia tymczasowego. W większości państw pracownicy tymczasowi mogą działać w formie tzw. samozatrudnienia. Wyjątek stanowią Wielka Brytania i Irlandia, gdzie agencje pracy tymczasowej gwarantują pracownikom tymczasowym status zatrudnionego.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA