REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 11 tys. firm wypożycza pracowników

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

W 2007 roku prawie 70 proc. firm więcej niż rok wcześniej skorzystała z usług agencji pracy tymczasowej.

Prawie pół miliona pracowników tymczasowych zatrudniały agencje pracy tymczasowej w ubiegłym roku. Pracowali oni w 11,4 tys. przedsiębiorstw. W stosunku do 2006 roku jest to wzrost o prawie 70 proc. Tak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

- Wydawałoby się, że najbardziej intensywny okres wzrostu pracy tymczasowej mamy już za sobą - mówi Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

REKLAMA

Według niej dynamiczny rozwój gospodarczy, zwiększające się potrzeby kadrowe firm, przy jednoczesnych trudnościach spowodowanych brakiem personelu na rynku pracy sprawiają, że praca tymczasowa wciąż cieszy się rosnącym powodzeniem pracowników i przedsiębiorstw.

Z danych MPiPS wynika, że w 2007 roku blisko 490 tys. osób zostało skierowanych do wykonywania pracy tymczasowej. Jest to największy wzrost liczby pracowników tymczasowych od kilku lat. Za pośrednictwem agencji zatrudnienie znalazło prawie 200 tys. pracowników więcej niż w 2006 roku.

Jak podkreśla Tomasz Szpikowski, prezes zarządu agencji zatrudnienia Work Service, jeszcze kilka lat temu z usług agencji zatrudnienia korzystały duże przedsiębiorstwa - głownie z kapitałem zagranicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obecnie coraz częściej naszymi klientami są małe i średnie firmy. W porównaniu z 2006 rokiem, w 2007 roku ich liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie, a w ciągu ostatnich czterech lat ponad siedmiokrotnie - dodaje Tomasz Szpikowski.

Według niego, istotnym powodem wzrostu zainteresowania współpracą przedsiębiorców z agencjami są narastające trudności z samodzielnym pozyskaniem personelu. Już 59 proc. firm zgłasza problemy z naborem pracowników, dlatego wyspecjalizowane agencje stają się coraz bardziej pożądanym partnerem.

Z kolei Monika Ulatowska wskazuje, że wzrost zainteresowania pracowników pracą tymczasową jest m.in. pochodną wykonywania przez nich wcześniej pracy za granicą.

- Duża część pracowników, którzy powrócili do kraju z emigracji zarobkowej, pracowała na zasadzie pracy tymczasowej. Osoby te nie boją się podejmować pracy w tej formie - tłumaczy.

REKLAMA

Zainteresowanie taką pracą w jej przekonaniu byłoby jeszcze większe, gdyby zmienione zostały regulacje dotyczące pracy tymczasowej. Chodzi o możliwość zatrudniania pracowników w tej formie powyżej roku. Obecnie dany przedsiębiorca może korzystać z usług jednego pracownika tymczasowego maksymalnie przez 12 miesięcy w ciągu trzech lat.

Agencje pracy tymczasowej, a także przedsiębiorcy i pracownicy chcieliby ponadto, aby prawo nie zakazywało przyjmowania pracowników tymczasowych w okresie pół roku od zwolnień grupowych, jeśli pracodawca właściwie udokumentowałby redukcję kadry (argumentując to np. przekształcaniem formy działalności firmy z ciągłej na sezonową).

- Można by też zmodyfikować obecny zakaz i ograniczyć go jedynie do tych stanowisk pracy, na których w danej firmie doszło do zwolnień grupowych - podkreśla Monika Ulatowska.

Pracownicy tymczasowi w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

W Unii Europejskiej nie ma jednolitych regulacji dotyczących zatrudnienia tymczasowego. W większości państw pracownicy tymczasowi mogą działać w formie tzw. samozatrudnienia. Wyjątek stanowią Wielka Brytania i Irlandia, gdzie agencje pracy tymczasowej gwarantują pracownikom tymczasowym status zatrudnionego.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA