reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozpoczął się wyścig po 2,5 mld zł z Unii

Rozpoczął się wyścig po 2,5 mld zł z Unii

Potwierdzają się wcześniejsze informacje GP - od 12 maja przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w konkursach o unijne pieniądze w programie Innowacyjna Gospodarka.


Na ten moment przedsiębiorcy czekali długo. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi pierwsze konkursy o unijne dotacje z programu Innowacyjna Gospodarka. Jednak zanim przedsiębiorcy będą mogli złożyć swoje projekty, da im jeszcze miesiąc na przygotowania. Początek naborów wniosków jest przewidziany - tak jak wcześniej informowaliśmy - na 12 maja.

- Chcemy dać przedsiębiorcom miesiąc na zapoznanie się z dokumentami oraz wnioskami. Przez ten okres będą mogli lepiej przygotować swoje projekty - mówi szefowa PARP Danuta Jabłońska.

Agencja na początek ogłosi dwa konkursy. Pierwszy z nich to długo oczekiwane Działanie 4.4, czyli bezpośrednie dotacje do inwestycji przedsiębiorstw. Uruchomione zostanie także Działanie 4.2 - wsparcie dla inwestycji firm w infrastrukturę badawczą. Konkurs w Działaniu 4.4 będzie miał charakter zamknięty (o co wnioskowali m.in. na łamach GP przedsiębiorcy) i zakończy się pod koniec lipca.

- W tych konkursach nie będą mogły wystartować wszystkie chętne firmy. Kryteria są tak ułożone, że PARP może udzielić wsparcia tylko inwestycjom o wysokim poziomie innowacyjności. Inne projekty powinny szukać swojej szansy w regionalnych programach operacyjnych - podkreśla Danuta Jabłońska.

Także 12 maja Ministerstwo Gospodarki rozpocznie konkurs o dotacje dla dużych inwestycji. Chodzi o Działanie 4.5, z którego mają być wspierani inwestorzy zagraniczni. Aby móc uzyskać wsparcie z tego działania, wartość projektu musi przekroczyć 160 mln zł. Dobrą informacją jest to, że resort zdecydował się na konkursy zamknięte. Zakończenia naborów można spodziewać się także pod koniec lipca.

- Chcemy w tym roku rozdysponować 30 proc. środków przeznaczonych dla firm w tych działaniach - mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Oznacza, to że budżet pierwszych konkursów to ok. 2,5-2,7 mld zł, z czego ok. 1,5 mld zł przypada na Działanie 4.4.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama