reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prognoza GP: płace wzrosły w marcu o ponad 10 proc.

Prognoza GP: płace wzrosły w marcu o ponad 10 proc.

Dziś GUS poda dane o wzroście cen w marcu, a także o dynamice wzrostu wynagrodzeń w firmach.


Według prognoz Gazety Prawnej inflacja wzrosła w marcu o 4,2 proc. rdr, czyli o tyle samo co w lutym. Dziś dane na ten temat przedstawi Główny Urząd Statystyczny. Ważniejsze jednak, z punktu widzenia podwyżek stóp procentowych, będą dane o wynagrodzeniach. Wysoka dynamika płac martwi RPP i jest powodem podnoszenia stóp procentowych. Zgodnie z prognozą GP płace w marcu rosły nieco wolniej, ale nadal w tempie dwucyfrowym (10,7 proc. rdr wobec 12,8 proc. rdr w lutym).

- Za niższą dynamiką płac przemawia fakt, że w tym roku święta były w marcu, ma to duże znaczenie w przypadku pracy na akord - mówi Rafał Benecki z ING Banku.

- Z drugiej strony część firm mogła wypłacić w marcu premie za I kwartał - uważa Łukasz Tarnawa z PKO BP.

Jego zdaniem, nawet jeżeli dojdzie do spowolnienia dynamiki płac, to nie wpłynie to na ocenę sytuacji przez RPP.

- Trudno dynamikę wynagrodzeń na poziomie 11 proc. nazwać słabą, szczególnie w kontekście zapowiadanego spowolnienia produkcji przemysłowej, co sprawi, że jednostkowe koszty pracy będą rosły. Dopiero poziom jednocyfrowy wzrostu płac dałby RPP pewien komfort. Pozostaną obawy, że w warunkach wysokiej bieżącej inflacji oczekiwania na wzrost cen będą się utrzymywały - twierdzi ekonomista PKO BP.

Dlatego dzisiejsze dane mogą już teraz, na dwa tygodnie przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, przesądzić o czwartej z rzędu podwyżce stóp procentowych.

- Jeżeli dynamika wynagrodzeń znów okazałaby się wyższa od oczekiwań i wyniosła około 13 proc., to podwyżka stóp byłaby prawie pewna. Kilku członków RPP może zadawać sobie pytanie nie o to, czy taki poziom wzrostu płac jest zagrożeniem, ale czy pozwala, w kontekście prawdopodobnie słabszych danych o produkcji i sprzedaży detalicznej, na zrobienie przerwy w podwyżkach stóp procentowych - dodaje Tarnawa.

Gdyby dane o wynagrodzeniach okazały się zgodne z prognozami rynkowymi, to RPP będzie czekać na dane o produkcji i sprzedaży detalicznej, a niektórzy członkowie w tych danych będą szukać odpowiedzi na pytanie, czy gospodarka spowolni. W takiej sytuacji dane o wzroście cen zostają nieco w cieniu, szczególnie że ostatnia podwyżka cen gazu nie będzie jeszcze uwzględniona przez GUS. Stabilizacja wskaźnika CPI może umocnić pozycję przeciwników dalszych podwyżek stóp.

- Mniejsza od oczekiwanej podwyżka cen gazu może także skłonić RPP do przerwy w zacieśnianiu polityki pieniężnej - mówi Marta Petka z Raiffeisen Banku.

We wskaźnikowym marcowym CPI niewiele się zmieni. W marcu zdrożały paliwa, możemy mieć też do czynienia z sezonowymi wzrostami cen owoców i warzyw.

Inflacja i wynagrodzenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama