REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prognoza GP: płace wzrosły w marcu o ponad 10 proc.

Mirek Kuk

REKLAMA

Dziś GUS poda dane o wzroście cen w marcu, a także o dynamice wzrostu wynagrodzeń w firmach.

Według prognoz Gazety Prawnej inflacja wzrosła w marcu o 4,2 proc. rdr, czyli o tyle samo co w lutym. Dziś dane na ten temat przedstawi Główny Urząd Statystyczny. Ważniejsze jednak, z punktu widzenia podwyżek stóp procentowych, będą dane o wynagrodzeniach. Wysoka dynamika płac martwi RPP i jest powodem podnoszenia stóp procentowych. Zgodnie z prognozą GP płace w marcu rosły nieco wolniej, ale nadal w tempie dwucyfrowym (10,7 proc. rdr wobec 12,8 proc. rdr w lutym).

REKLAMA

- Za niższą dynamiką płac przemawia fakt, że w tym roku święta były w marcu, ma to duże znaczenie w przypadku pracy na akord - mówi Rafał Benecki z ING Banku.

Argumenty dla RPP

- Z drugiej strony część firm mogła wypłacić w marcu premie za I kwartał - uważa Łukasz Tarnawa z PKO BP.

Jego zdaniem, nawet jeżeli dojdzie do spowolnienia dynamiki płac, to nie wpłynie to na ocenę sytuacji przez RPP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Trudno dynamikę wynagrodzeń na poziomie 11 proc. nazwać słabą, szczególnie w kontekście zapowiadanego spowolnienia produkcji przemysłowej, co sprawi, że jednostkowe koszty pracy będą rosły. Dopiero poziom jednocyfrowy wzrostu płac dałby RPP pewien komfort. Pozostaną obawy, że w warunkach wysokiej bieżącej inflacji oczekiwania na wzrost cen będą się utrzymywały - twierdzi ekonomista PKO BP.

Dlatego dzisiejsze dane mogą już teraz, na dwa tygodnie przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, przesądzić o czwartej z rzędu podwyżce stóp procentowych.

Możliwa czwarta podwyżka

- Jeżeli dynamika wynagrodzeń znów okazałaby się wyższa od oczekiwań i wyniosła około 13 proc., to podwyżka stóp byłaby prawie pewna. Kilku członków RPP może zadawać sobie pytanie nie o to, czy taki poziom wzrostu płac jest zagrożeniem, ale czy pozwala, w kontekście prawdopodobnie słabszych danych o produkcji i sprzedaży detalicznej, na zrobienie przerwy w podwyżkach stóp procentowych - dodaje Tarnawa.

Pytanie o tempo wzrostu

Gdyby dane o wynagrodzeniach okazały się zgodne z prognozami rynkowymi, to RPP będzie czekać na dane o produkcji i sprzedaży detalicznej, a niektórzy członkowie w tych danych będą szukać odpowiedzi na pytanie, czy gospodarka spowolni. W takiej sytuacji dane o wzroście cen zostają nieco w cieniu, szczególnie że ostatnia podwyżka cen gazu nie będzie jeszcze uwzględniona przez GUS. Stabilizacja wskaźnika CPI może umocnić pozycję przeciwników dalszych podwyżek stóp.

- Mniejsza od oczekiwanej podwyżka cen gazu może także skłonić RPP do przerwy w zacieśnianiu polityki pieniężnej - mówi Marta Petka z Raiffeisen Banku.

We wskaźnikowym marcowym CPI niewiele się zmieni. W marcu zdrożały paliwa, możemy mieć też do czynienia z sezonowymi wzrostami cen owoców i warzyw.

Inflacja i wynagrodzenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA