reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Duże sklepy podnoszą pensje i zatrudniają obcokrajowców

Duże sklepy podnoszą pensje i zatrudniają obcokrajowców

Duże sieci handlowe nie mają wyjścia - coraz częściej sklepowych kas nie ma kto obsługiwać. Podwyżki płac nie zawsze wystarczają - czasem trzeba sprowadzać pracowników z zagranicy.


Szacunki mówią, że w handlu brakuje około 100 tys. pracowników. Ogłoszenia o pracę wiszące w prawie wszystkich dużych sklepach wskazują, że jest to prawda. Hipermarkety muszą proponować wyższe zarobki. W Tesco, gdzie pracuje 28 tys. osób, najniższe płace mają w ciągu roku wzrosnąć o 30 proc.

- Po roku pracy minimalna płaca brutto ma wynosić 1,5 tys. zł - mówi Przemysław Skory, rzecznik Tesco.

Firma nie zamierza na razie zatrudniać obcokrajowców. Teraz na stanowiskach menedżerskich pracuje tam kilku Brytyjczyków.

Jeszcze wyższe zarobki proponuje Jeronimo Martins. W sieci Biedronka od miesiąca najniższa płaca na całym etacie wynosi 1,6 tys. zł brutto, czyli jest o 42 proc. wyższa od płacy minimalnej.

- Sieć szybko się rozwija, więc musi zatrudniać nowe osoby. Portugalczycy wyciągnęli chyba też wnioski z niedalekiej historii, gdy Biedronkę w mediach wskazywano jako najgorszego pracodawcę - mówi Marek Kłoczki, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej.

Według niego jesteśmy też skazani na zatrudnianie obcokrajowców.

- Im szybciej i szerzej otworzymy nasz rynek, tym będziemy mogli sprowadzić osoby lepiej przygotowane i z naszego kręgu kulturowego - dodaje Marek Kłoczki.

- Problemy z pracownikami nieco inaczej wyglądają w mniejszych sklepach, bo pracodawca szybciej reaguje na sytuację rynkową i ma bezpośredni kontakt z pracownikami - mówi Roman Dera, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

- Płace w drobnym handlu zostały podniesione wcześniej, by zapobiec ucieczce pracowników - dodaje Roman Dera.

Prezes Dera szacuje, że w ostatnim roku zarobki w handlu wzrosły średnio o 20 proc.

1,6 tys. zł najniższa płaca brutto w sieci Biedronka

20 proc. wzrost płac w handlu w ostatnim roku

ZE STRONY PRAWA

Obywatele państw członkowskich UE nie muszą mieć zezwolenia na pracę w Polsce. Tym samym mają oni nieograniczony dostęp do naszego rynku pracy. Pozostali cudzoziemcy, żeby pracować w Polsce, muszą uzyskać zezwolenie wydawane przez wojewodę na wykonywanie pracy. Zasada ta nie dotyczy Ukraińców, Rosjan i Białorusinów. Od 1 lutego nie muszą oni posiadać zezwolenia na pracę, jeżeli będą ją wykonywać nie dłużej niż sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, licząc od pierwszego wjazdu do Polski. Pracodawcy mają jedynie obowiązek złożenia (bezpłatnie) oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy.

PJ

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama