reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opodatkowane są tylko wyroby z załącznika

Opodatkowane są tylko wyroby z załącznika

Nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym wyrób akcyzowy, który nie został wymieniony w załącznikach numer 1 i 2 do ustawy o podatku akcyzowym.


Z wyroku WSA w Warszawie wynika, że oleje opałowe oznaczone symbolem PKWiU 24.14.73-6790 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W przypadku powyższego wyrobu nie ma zatem zastosowanie art. 62 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2004 r. nr 29 poz. 257 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że olejami opałowymi w rozumieniu ustawy są z pewnymi wyjątkami również inne wyroby, służące do celów opałowych. Z tego przepisu organy podatkowe wyciągały wniosek, że olej, który wyprodukowała skarżąca spółka, podlega opodatkowaniu akcyzą. Dyrektor izby celnej twierdził, że katalog określony w załączniku nr 1 do ustawy nie jest katalogiem zamkniętym, dlatego do wyprodukowanego przez spółkę oleju należy stosować dyspozycję z art. 62 ust. 2 ustawy. Decydujące jest to, w jakim celu olej został wyprodukowany. Skoro miał to być olej opałowy, należało go opodatkować jako wyrób zharmonizowany.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się podatnik, któremu rację przyznał sąd. Spółka twierdziła, że nie podlega opodatkowaniu akcyzą wyrób, który nie został wymieniony w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Gdyby przyjąć kryterium celowości wyrobu, to załącznik w ogóle nie byłby potrzebny - przekonywała w skardze skarżąca spółka.

Sąd w wyroku podkreślił, że olej sklasyfikowany jako PKWiU 24.14.73-6790 nie występuje w żadnym z załączników do ustawy, a zatem nie podlega opodatkowaniu. Przepis art. 62 ust. 2 ustawy ma natomiast zastosowanie jedynie do wyrobów określonych w załącznikach.

Podobny wyrok wydał wcześniej WSA w Kielcach (sygn. ak: I SA/Ke 454/07).

Sygn. akt III SA/Wa 1460/07 (niepublikowany)

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama