REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing: nowy sprzęt za 45 mld zł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb

REKLAMA

Droższe kredyty przyniosły większe zainteresowanie ofertą leasingową. Według szacunków GP w tym roku ten rynek wzrośnie o 30-40 proc. Udział leasingu w inwestycjach w polskiej gospodarce wzrósł do 17,3 proc.

W ubiegłym roku wartość dóbr nabytych za pośrednictwem leasingu wzrosła o 50 proc. - powyżej 32,6 mld zł. Koniec roku przyniósł niewielki spadek tempa przyrostu nowych inwestycji w całej gospodarce, jednak branża leasingowa tego spowolnienia nie odczuwa. Szacujemy, że udział leasingu w inwestycjach w gospodarce polskiej wzrósł w ubiegłym roku do 17,3 proc. - mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.

REKLAMA

Udział w inwestycjach na rynku ruchomości jest jeszcze większy - ok. 33,8 proc.

- Tylko w styczniu 2008 r. rynek leasingu pojazdów wzrósł o 31 proc. - szacuje Andrzej Sugajski.

W całym 2008 roku wartość rynku leasingowego może wzrosnąć o 30-40 proc. Nawet ewentualne spowolnienie gospodarcze niewiele branży zaszkodzi.

Kredyt czy leasing

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rata leasingowa jest często wyższa niż rata kredytu bankowego zaciągniętego na kupno danej nieruchomości lub ruchomości. To odstrasza, szczególnie małych przedsiębiorców. Argumentem za leasingiem może być jednak to, że można go wliczyć w koszty działania firmy. Przedsiębiorcy natomiast muszą być świadomi tego, że raty leasingowe także rosną w ślad za wzrostem stóp procentowych, bo firmy leasingowe również pożyczają pieniądze w bankach.

- Jeśli rosną stawki WIBOR lub LIBOR (zależnie od waluty), to także rata leasingowa musi się zwiększyć - mówi Zbigniew Szczygielski, dyrektor ds. leasingu firmy Gold Finance.

Nie zwiększają się tylko ostatnio marże firm leasingowych: wynoszą one od 2 do 5 proc.

REKLAMA

Najczęściej leasingowane są samochody. Ten segment nadal będzie się rozwijał, choćby dlatego, że w 2007 roku tworzyły się kolejki firm zainteresowanych nabyciem ciągników siodłowych i naczep. Teraz te kolejki będą rozładowywane, ale popyt na usługi leasingowe w tym segmencie na pewno wzrośnie.

Każda oferta leasingowa jest indywidualnie przygotowana. Pozwala ona dopasować harmonogram spłat do przychodów przedsiębiorcy. Można założyć wyższą wpłatę wstępną lub mniejszą końcową kwotę wykupu - i odwrotnie. W zależności od tego można kształtować wysokość miesięcznych rat leasingowych.

Czekając na Euro 2012

Firmy leasingowe z optymizmem patrzą w przyszłość - także dlatego, że napływ środków unijnych i przygotowania do Euro 2012 zmuszą przedsiębiorców do kupowania nowych maszyn i pojazdów. Ponieważ polskim firmom często brakuje gotówki, leasing jest dla nich najlepszym i często jedynym rozwiązaniem.

Przedstawiciele branży leasingowej argumentują też, że przewagą leasingu nad kredytem bankowym jest mniejsza biurokracja. Leasingowany samochód lub maszyna pozostaje własnością firmy leasingowej. Z tego powodu przedsiębiorca nie jest tak dokładnie prześwietlany, jak robią to banki przy kredycie. Z tego samego powodu kredyt może dostać dopiero firma mająca już jakąś historię - zwykle po pół roku działalności. Z leasingu może skorzystać także nowy przedsiębiorca.

Tylko na większe inwestycje

REKLAMA

Jednak za pomocą leasingu można nabywać tylko maszyny i pojazdy większej wartości - zwykle od 50 tys zł. Duża dowolność obowiązuje natomiast przy wyborze waluty, w jakiej określane są raty leasingowe. Zwykle firmy transportowe korzystają z euro lub franka. To samo dotyczy przedsiębiorców eksportujących do strefy euro.

- Indywidualny, szczególnie nieduży przedsiębiorca, kupując dobra inwestycyjne z kredytu, na pewno nie wynegocjuje równie dobrych warunków jak firma leasingowa, która jest stałym, wieloletnim klientem danego sprzedawcy. Z tego samego powodu biorąc samochód w leasingu można np. otrzymać niższe stawki za ubezpieczenie - mówi Andrzej Sugajski.

Biorąc pod uwagę atrakcyjność leasingu dla przedsiębiorców, to nawet ewentualne zmniejszenie poziomu tempa inwestycji nie musi oznaczać spadku popytu na usługi leasingowe.

LEASING CZY KREDYT BANKOWY

Zalety leasingu:

Korzyści podatkowe (zaliczenie maksimum wydatków do kosztów uzyskania przychodu)

Proste procedury - m.in. formalności (właścicielem kupowanego dobra pozostaje firma leasingowa).

Po zakończeniu umowy leasingowej nie musimy martwić się o sprzedaż leasingowanego produktu (możemy go kupić lub zdecydować się na leasing nowego produktu).

Leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej - można wziąć kredyt na inny produkt.

Zalety kredytu:

Zwykle jest on tańszy - dla firm, które nie szukają dodatkowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Środki trwałe, które charakteryzują się trudną zbywalnością, łatwiej skredytować niż wziąć w leasing (jeśli mamy odpowiednie zabezpieczenie kredytowe).

Kredyt odnawialny w rachunku firmowym jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy środków na bieżącą działalność.

Firmy z długą i dobrą historią kredytową mogą się spodziewać minimalnych formalności przy uzyskiwaniu kredytu.

Polski rynek leasingu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

OPINIE

RADOSŁAW BONIECKI

dyrektor zarządzający Uniwersal Leasing w EFL

Firmy leasingowe mogą sfinansować różne środki trwałe: samochody osobowe i ciężarowe, wyposażenie biur, specjalistyczne maszyny, linie technologiczne, maszyny budowlane, nieruchomości. Przy leasingu samochodu wystarczą dokumenty rejestrowe firmy, oświadczenie o zarobkach i wpłata własna w wysokości 10-30 proc. Dla stałych klientów może wynosić nawet 0 proc. Formalności można załatwić w 24 godziny. Prościej i szybciej można podpisać umowę leasingową niż otrzymać kredyt bankowy. Wymagamy mniej dokumentów niż w banku, a raty i ubezpieczenie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu.

MARIUSZ KURZAC

członek zarządu ING Lease

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru kredytu bądź leasingu są kwestie podatkowe. Pamiętajmy, że decydując się na finansowanie przez kredyt bankowy, kosztem podatkowym będą odsetki oraz amortyzacja przedmiotu finansowania. Jeżeli chodzi o leasing, to przy wyborze wariantu operacyjnego kosztem będą raty leasingowe. W większości przypadków leasing pozwala na szybszą niż zakup na kredyt amortyzację środka trwałego. W związku z tym raty leasingowe, będące kosztem uzyskania przychodów, będą wyższe niż miesięczne odpisy amortyzacyjne, więc obniży się podstawa opodatkowania oraz wysokość podatku do zapłaty przez firmę.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA