| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Leasing: nowy sprzęt za 45 mld zł

Leasing: nowy sprzęt za 45 mld zł

Droższe kredyty przyniosły większe zainteresowanie ofertą leasingową. Według szacunków GP w tym roku ten rynek wzrośnie o 30-40 proc. Udział leasingu w inwestycjach w polskiej gospodarce wzrósł do 17,3 proc.


W ubiegłym roku wartość dóbr nabytych za pośrednictwem leasingu wzrosła o 50 proc. - powyżej 32,6 mld zł. Koniec roku przyniósł niewielki spadek tempa przyrostu nowych inwestycji w całej gospodarce, jednak branża leasingowa tego spowolnienia nie odczuwa. Szacujemy, że udział leasingu w inwestycjach w gospodarce polskiej wzrósł w ubiegłym roku do 17,3 proc. - mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.

Udział w inwestycjach na rynku ruchomości jest jeszcze większy - ok. 33,8 proc.

- Tylko w styczniu 2008 r. rynek leasingu pojazdów wzrósł o 31 proc. - szacuje Andrzej Sugajski.

W całym 2008 roku wartość rynku leasingowego może wzrosnąć o 30-40 proc. Nawet ewentualne spowolnienie gospodarcze niewiele branży zaszkodzi.

Rata leasingowa jest często wyższa niż rata kredytu bankowego zaciągniętego na kupno danej nieruchomości lub ruchomości. To odstrasza, szczególnie małych przedsiębiorców. Argumentem za leasingiem może być jednak to, że można go wliczyć w koszty działania firmy. Przedsiębiorcy natomiast muszą być świadomi tego, że raty leasingowe także rosną w ślad za wzrostem stóp procentowych, bo firmy leasingowe również pożyczają pieniądze w bankach.

- Jeśli rosną stawki WIBOR lub LIBOR (zależnie od waluty), to także rata leasingowa musi się zwiększyć - mówi Zbigniew Szczygielski, dyrektor ds. leasingu firmy Gold Finance.

Nie zwiększają się tylko ostatnio marże firm leasingowych: wynoszą one od 2 do 5 proc.

Najczęściej leasingowane są samochody. Ten segment nadal będzie się rozwijał, choćby dlatego, że w 2007 roku tworzyły się kolejki firm zainteresowanych nabyciem ciągników siodłowych i naczep. Teraz te kolejki będą rozładowywane, ale popyt na usługi leasingowe w tym segmencie na pewno wzrośnie.

Każda oferta leasingowa jest indywidualnie przygotowana. Pozwala ona dopasować harmonogram spłat do przychodów przedsiębiorcy. Można założyć wyższą wpłatę wstępną lub mniejszą końcową kwotę wykupu - i odwrotnie. W zależności od tego można kształtować wysokość miesięcznych rat leasingowych.

Firmy leasingowe z optymizmem patrzą w przyszłość - także dlatego, że napływ środków unijnych i przygotowania do Euro 2012 zmuszą przedsiębiorców do kupowania nowych maszyn i pojazdów. Ponieważ polskim firmom często brakuje gotówki, leasing jest dla nich najlepszym i często jedynym rozwiązaniem.

Przedstawiciele branży leasingowej argumentują też, że przewagą leasingu nad kredytem bankowym jest mniejsza biurokracja. Leasingowany samochód lub maszyna pozostaje własnością firmy leasingowej. Z tego powodu przedsiębiorca nie jest tak dokładnie prześwietlany, jak robią to banki przy kredycie. Z tego samego powodu kredyt może dostać dopiero firma mająca już jakąś historię - zwykle po pół roku działalności. Z leasingu może skorzystać także nowy przedsiębiorca.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK