REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naruszenie prawa do firmy rozstrzyga sąd powszechny

Joanna Barańska

REKLAMA

W postępowaniu rejestracyjnym nie można podnosić argumentów za unieważnieniem przeciwstawionego znaku.

Urząd Patentowy wydał 13 listopada 2006 r. decyzję, w której odmówił rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego Atrium Nieruchomości na rzecz warszawskiej spółki Atrium-Nieruchomości. Decyzję uzasadnił spełnieniem przesłanek z art. 132 ust. 2 pkt 2 prawa własności przemysłowej - znak jest podobny do wcześniej zarejestrowanego na rzecz Andrzeja Tokarskiego, prowadzącego działalność pod nazwą Atrium Biuro Obrotu Nieruchomościami, znaku słownego Atrium. Jednorodzajowość oznaczanych usług nie budzi wątpliwości: Atrium zarejestrowano w klasie 36 według klasyfikacji nicejskiej, Atrium Nieruchomości zgłoszono w klasach 35, 36 i 42. Istnieje więc ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd.

REKLAMA

Podobieństwo znaku

REKLAMA

W marcu zeszłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skargę Atrium-Nieruchomości oddalił podzielając argumenty UP, że w obu znakach dominuje człon atrium, który decyduje o ich istocie, a grafika w Atrium Nieruchomości - przedstawiająca dach nad słowem atrium - jest niedystynktywna i jedynie podkreśla rodzaj świadczonych usług.

W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego Atrium-Nieruchomości zarzuciła wyrokowi obrazę prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przez oparcie oceny legalności decyzji UP jedynie na rozstrzygnięciach zawartych w uzasadnieniu tej decyzji. Zarzut prawa materialnego opierał się na błędnej jakoby wykładni art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p. przez przyjęcie, że podobieństwo części znaku zgłoszonego do znaku przeciwstawionego jest podobieństwem kwalifikowanym spełniającym przesłankę wspomnianego przepisu.

Spółka podniosła, że w usługach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami klienci są szczególnie uważni i wymagający i nie istnieje możliwość wprowadzenia ich w błąd, tym bardziej że sporne oznaczenia nie występują na żadnych towarach. Występują jedynie na szyldach, dokumentach, papierach firmowych, umowach. Zdaniem Atrium-Nieruchomości WSA nie zbadał również przesłanki, że znak Atrium w ogóle nie powinien zostać zarejestrowany. Spółka Atrium-Nieruchomości powstała bowiem wcześniej niż Atrium Biuro Obrotu Nieruchomościami, a więc to drugie naruszyło prawo skarżącej do firmy. Według zaś spółki, znak firmowy w dziedzinie usług jest tym samym co znak towarowy - właśnie dlatego, że nie są nim oznaczone żadne towary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługa jest towarem

NSA nie podzielił tej argumentacji i skargę oddalił. Zdaniem sądu, usługa jest również towarem, a WSA zastosował prawidłową wykładnię art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p. Porównał oba znaki w całości i zwrócił uwagę na dominujący element, czego konsekwencją musiała być odmowa udzielenia prawa ochronnego na znak późniejszy. Według NSA nie można się też zgodzić z zarzutem, że WSA nie uwzględnił całości dowodów i nie wziął pod uwagę, że znak Atrium narusza prawo do firmy Atrium-Nieruchomości. Sąd pierwszej instancji - stwierdził NSA - odniósł się do tego zarzutu i trafnie zauważył, że problemem naruszania firmy powinien się zająć sąd powszechny. Wreszcie argument, że Atrium nie powinien zostać zarejestrowany, nadaje się do postępowania o unieważnienie znaku innego podmiotu, a nie o rejestrację własnego.

Sygn. akt II GSK 388/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA