| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małym firmom Unia sfinansuje nawet 90 proc. kosztów szkolenia pracowników

Małym firmom Unia sfinansuje nawet 90 proc. kosztów szkolenia pracowników

Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty podnoszące kwalifikacje pracowników zależy od rodzaju szkolenia i wielkości firmy. Większą pomoc otrzymają małe i średnie firmy.


Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego będzie pokrywała do 80 proc. kosztów szkoleń o charakterze ogólnym dla mikro, małych i średnich firm. Dla dużych przedsiębiorców ten próg wynosi maksymalnie 60 proc.

Dotacje do szkoleń specjalistycznych są znacznie niższe. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy do 35 proc. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to takie, w których liczba pracowników nie przekracza 250 osób, roczny obrót wynosi 50 mln euro i/lub roczny bilans 43 mln euro.

Szkolenia ogólne, teoretyczne lub praktyczne pozwalają zdobyć kwalifikacje przydatne nie tylko u aktualnego pracodawcy. Oznacza to, że mogą być wykorzystane nie tylko w danej firmie, ale także u innych przedsiębiorców lub w innych obszarach działalności.

Natomiast szkolenie specjalistyczne jest bezpośrednio związane z zajmowanym lub przyszłym stanowiskiem pracy danej osoby. Wiedza zdobyta podczas takiego szkolenia nie może być zatem wykorzystana przez pracownika w innej firmie. Za takie szkolenie można na przykład uznać kurs obsługi specjalistycznego programu komputerowego, opracowanego wyłącznie na potrzeby danej firmy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyjaśnia, że specjalistyczny charakter szkolenia sprawia, że przedsiębiorstwo, podnosząc kwalifikacje pracownika, staje się bardziej konkurencyjne w stosunku do innych firm działających w danej branży albo w danym sektorze. Tym samym zagraża to równowadze wymiany handlowej na wspólnym rynku. Dlatego na takie szkolenia przyznawana jest niższa pomoc.

Może się jednak zdarzyć, że projekt będzie zawierał elementy szkolenia specjalistycznego i ogólnego. Ministerstwo wyjaśnia, że w takim przypadku całe szkolenie będzie uznane za specjalistyczne.

Dotacja w ramach POKL może być dodatkowo zwiększona o 10 pkt proc. Stanie się tak, gdy firma szkoli osoby w tzw. gorszym położeniu. W takim przypadku mała firma, organizując szkolenie ogólne, pokrywa jedynie 10 proc. wydatków. Do pracowników znajdujących się w gorszym pozłożeniu zalicza się:

• osoby, które nie ukończyły 25 lat, a przed podjęciem pracy w firmie wysyłającej je na szkolenie nie pracowały i nie prowadziły działalności gospodarczej,

• osoby zatrudnione w firmie, która wysyła je na szkolenie, nie dłużej niż na sześć miesięcy, które przed podjęciem tej pracy były bezrobotne przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy,

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »