REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystarczy, że przedsiębiorca kopię odwołania wyśle pocztą

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie będą musieli doręczać kopii odwołania zamawiającemu, wystarczy, że wyślą ją pocztą.

zmiana prawa

REKLAMA

Projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych wprowadza w procedurze wnoszenia odwołań z pozoru niewielką zmianę. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek przesłania kopii treści odwołania zamawiającemu. Przesłania, a nie tak jak jest teraz, przekazania. W zamówieniach to kolosalna różnica - bo nie będzie miało znaczenia, kiedy kopia dotrze do zamawiającego. A dziś jest to główny powód odrzucania odwołań.

Wysłać zamiast doręczyć

REKLAMA

- Zgodnie z proponowaną zmianą art. 184 ust. 2 p.z.p. będzie nakazywał jedynie przesłać zamawiającemu kopię odwołania, natomiast nie będzie wymogu doręczenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku przesłania odpisu skargi przeciwnikowi - wskazuje Dorota Wiszniewska z Kancelarii Prawnej Dorota Wiszniewska i Wspólnicy.

Jej zdaniem, projektowana regulacja usunie wątpliwości interpretacyjne związane ze stosowaniem art. 184 ust. 2 p.z.p., odformalizuje postępowanie odwoławcze oraz ujednolici zasady wnoszenia środków ochrony prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieprecyzyjny przepis

Z kolei Dominik Wojcieszek, prawnik w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg, zwraca uwagę na niejednoznaczność przepisu i wątpliwości interpretacyjne, jakie zrodził on w przyszłości.

- Sformułowanie: przesyłając kopie treści odwołania można interpretować jako zniesienie wymogu doręczenia zamawiającemu kopii odwołania przed upływem terminu na jego wniesienie do prezesa UZP. Wyraz przesyłając pochodzi od wyrazów przesłać, wysłać. Wystarczające mogłoby być więc samo nadanie na poczcie.

- Z drugiej strony dalsza część przepisu pozostała niezmieniona i jej interpretacja na zasadzie a contrario oznaczałaby dla wykonawcy utrzymanie obowiązku nie wysłania, ale doręczenia zamawiającemu kopii odwołania - wskazuje Dominik Wojcieszek.

Moje wątpliwości są tym większe, że projekt nowelizacji nie zmienia art. 187 ust. 4 pkt 7, który nakazuje odrzucić odwołanie właśnie w przypadku, gdy wykonawca nie przekazał kopii odwołania.

Brak uzasadnienia

W uzasadnieniu projektu nie ma ani słowa o zmianie sposobu dostarczania kopii.

REKLAMA

- Absolutnym zaskoczeniem i nieporozumieniem jest brak omówienia tej zmiany w uzasadnieniu projektu nowelizacji. To tak, jakby projektodawca chciał przeprowadzić zmianę po cichu, trochę tylnymi drzwiami - ocenia Piotr Trębicki, radca prawny, szef działu zamówień publicznych w Kancelarii Gessel w Warszawie.

- Przypomina to trochę historię największej wpadki polskiej legislacji, czyli słynnych słów lub czasopisma. Być może za tajnością zmiany słowa przekazuje na przesyła stoi jednak niechęć do przyznania się do błędu, czyli tego, że w obecnej wersji przepis jest skandalicznie zredagowany, a polskiemu systemowi zamówień publicznych wyrządził wiele szkód - dodaje Piotr Trębicki.

Skutki zmiany

Zmiana ułatwi życie wykonawcom. Dla zamawiających będzie jednak oznaczać kłopoty.

- Umowa zawarta przed ostatecznym rozstrzygnięciem protestu jest nieważna z mocy prawa. Dlatego wzrośnie ryzyko zawarcia nieważnej umowy. W praktyce zamawiający zapewne będą wstrzymywać się z jej podpisaniem dłużej, niż wymaga tego art. 94 p.z.p., po to, by mieć pewność, że odwołania nie wniesiono - argumentuje Dominik Wojcieszek.

W szczególnie trudnej sytuacji znajdzie się również wykonawca, który przetarg wygrał i podpisał umowę. Z jednej strony będzie zobowiązany ją wykonywać, a z drugiej nie będzie miał pewności, czy umowa zachowa swą ważność.

Projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

PAWEŁ CIEŚLIK

radca prawny z Kancelarii Krynicki, Cieślik i Partnerzy Radcowie Prawni

Paweł Cieślik, radca prawny z Kancelarii Krynicki, Cieślik i Partnerzy Radcowie Prawni

Zmiana tego jednego słowa w art. 184 ust. 2 p.z.p. spowoduje duży bałagan w systemie odwoławczym. Sformułowanie: przesyłając kopię treści odwołania, oznacza, że dla skutecznego wniesienia odwołania wystarczy, aby wykonawca wykazał się nadaniem kopii na poczcie. Nie bardzo zatem wiadomo, skąd zamawiający miałby się dowiadywać o wniesieniu odwołania. To może rodzić pewne problemy, gdy dojdzie w tym czasie do zawarcia umowy ze zwycięskim wykonawcą. Może się przecież okazać, że wyrok KIO oraz sądu okręgowego będzie niekorzystny dla zamawiającego. W takim przypadku w szczególnie niekomfortowej sytuacji znajdzie się wykonawca, z którym umowa została już zawarta. Jeżeli wykonał część lub całość zamówienia, będzie zmuszony dochodzić zwrotu świadczenia w oparciu o przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA