REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słaby dolar bije w wyniki firm

Krzysztof Grad
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

Słaby dolar i niepewne warunki gospodarcze sprawiają, że spółkom paliwowym będzie trudno powtórzyć wyniki z 2007 roku.
Ceny ropy biją rekordy, a na nowojorskiej giełdzie za surowiec płacono ponad 103 dol. za baryłkę. Jednocześnie pojawiają się coraz większe różnice w prognozach ekspertów co do rozwoju sytuacji na rynku surowców. Część z nich oczekuje spadków cen ropy w okolice 80-90 dol., inni prognozują, że może ona sięgnąć 120 dol. Dlatego zapytaliśmy analityków o prognozy dla spółek. Ich zdaniem, ten rok nie będzie łatwy zarówno dla PKN Orlen, jak i Grupy Lotos.

- O ile marże rafineryjne i różnica w cenie ropy Brent i Ural nie są takie złe, to kurs dolara bije kolejne rekordy, co negatywnie wpływa na wyniki - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

REKLAMA

Jeśli dolar dalej się będzie się osłabiał, to rafinerie mogą mieć problem z zyskami. Grupa Lotos zabezpieczyła kurs dolara na cały rok w grudniu 2007 r. przy poziomie ok. 2,5 zł/USD.

- Od strony gotówkowej nie odczuje silnie ewentualnego dalszego osłabienia się amerykańskiej waluty - mówi analityk DI BRE Banku.

Orlen zabezpiecza przepływy w krótkim terminie, nie otwierając pozycji na cały rok.

- W przypadku Grupy Lotos będziemy mieli pytanie, ile wynik będzie niższy od tego z 2007 roku. Czy zysk będzie niższy o 50 czy tylko o 40 proc? Jeśli chodzi o Orlen, jest możliwość poprawy, zwłaszcza jeśli warunki makroekonomiczne będą sprzyjające - ocenia Paweł Burzyński z DM BZ WBK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobne zdanie ma na ten temat Waldemar Maj, wiceprezes ds. finansów PKN Orlen.

- Jeśli otoczenie rynkowe nie zmieni się istotnie, to wyniki powinny się poprawić - ocenia wiceprezes Orlenu.

REKLAMA

Zastrzega jednak, że dalsze umocnienie złotego oraz ewentualny spadek cen ropy naftowej wpłynęłyby negatywnie na wyniki spółki. Choć w tym roku moce produkcyjne, a co za tym idzie i sprzedaż Orlenu, wzrosną o 20 proc., to jednak koncern planuje też kolejne przestoje remontowe w grupie.

- Pojawią się też dodatkowe koszty wprowadzania biopaliw. Może też nie być tak dużych efektów przeszacowania wyników, które w 2007 roku zwiększyły wynik Orlenu o ponad 1 mld zł - podkreśla Kamil Kliszcz.

- Wyniki poprawia segment petrochemiczny, jednak i tu marże powoli zaczynają maleć - dodaje.

Krystian Pater, członek zarządu Orlenu ds. produkcji, przyznaje, że zaplanowane na ten rok przestoje remontowe instalacji produkcyjnych w ramach grupy PKN Orlen wpłyną na wyniki segmentów petrochemicznego i chemicznego. W marcu w Płocku przewidziany jest postój instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych, a następnie części próżniowej instalacji hydroodsiarczania gudronu. Właściwy remont generalny tej ostatniej instalacji będzie miał miejsce na przełomie lata i jesieni tego roku.

 Wyniki spółek paliwowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD, MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

gp@infor.pl

OPINIA

SZYMON ARASZKIEWICZ

analityk e-petrol

Zarówno ceny, jak i marże w długim okresie będą zależne od sytuacji gospodarczej. Obecna wysoka cena ropy wynika nie tyle z samych fundamentów dla sektora naftowego, ale z głębszych czynników (np. słabego kursu dolara amerykańskiego). Osłabienie gospodarcze w USA i w innych krajach może odbić się negatywnie na popycie na ropę i paliwa, a tym samym na cenach. Warto jednak obserwować, jak zachowają się rynki kapitałowe i walutowe, bo w ostatnim czasie to one wyznaczały głównie kierunek notowań surowca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA