| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Słaby dolar bije w wyniki firm

Słaby dolar bije w wyniki firm

Słaby dolar i niepewne warunki gospodarcze sprawiają, że spółkom paliwowym będzie trudno powtórzyć wyniki z 2007 roku.

Ceny ropy biją rekordy, a na nowojorskiej giełdzie za surowiec płacono ponad 103 dol. za baryłkę. Jednocześnie pojawiają się coraz większe różnice w prognozach ekspertów co do rozwoju sytuacji na rynku surowców. Część z nich oczekuje spadków cen ropy w okolice 80-90 dol., inni prognozują, że może ona sięgnąć 120 dol. Dlatego zapytaliśmy analityków o prognozy dla spółek. Ich zdaniem, ten rok nie będzie łatwy zarówno dla PKN Orlen, jak i Grupy Lotos.

- O ile marże rafineryjne i różnica w cenie ropy Brent i Ural nie są takie złe, to kurs dolara bije kolejne rekordy, co negatywnie wpływa na wyniki - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Jeśli dolar dalej się będzie się osłabiał, to rafinerie mogą mieć problem z zyskami. Grupa Lotos zabezpieczyła kurs dolara na cały rok w grudniu 2007 r. przy poziomie ok. 2,5 zł/USD.

- Od strony gotówkowej nie odczuje silnie ewentualnego dalszego osłabienia się amerykańskiej waluty - mówi analityk DI BRE Banku.

Orlen zabezpiecza przepływy w krótkim terminie, nie otwierając pozycji na cały rok.

- W przypadku Grupy Lotos będziemy mieli pytanie, ile wynik będzie niższy od tego z 2007 roku. Czy zysk będzie niższy o 50 czy tylko o 40 proc? Jeśli chodzi o Orlen, jest możliwość poprawy, zwłaszcza jeśli warunki makroekonomiczne będą sprzyjające - ocenia Paweł Burzyński z DM BZ WBK.

Podobne zdanie ma na ten temat Waldemar Maj, wiceprezes ds. finansów PKN Orlen.

- Jeśli otoczenie rynkowe nie zmieni się istotnie, to wyniki powinny się poprawić - ocenia wiceprezes Orlenu.

Zastrzega jednak, że dalsze umocnienie złotego oraz ewentualny spadek cen ropy naftowej wpłynęłyby negatywnie na wyniki spółki. Choć w tym roku moce produkcyjne, a co za tym idzie i sprzedaż Orlenu, wzrosną o 20 proc., to jednak koncern planuje też kolejne przestoje remontowe w grupie.

- Pojawią się też dodatkowe koszty wprowadzania biopaliw. Może też nie być tak dużych efektów przeszacowania wyników, które w 2007 roku zwiększyły wynik Orlenu o ponad 1 mld zł - podkreśla Kamil Kliszcz.

- Wyniki poprawia segment petrochemiczny, jednak i tu marże powoli zaczynają maleć - dodaje.

Krystian Pater, członek zarządu Orlenu ds. produkcji, przyznaje, że zaplanowane na ten rok przestoje remontowe instalacji produkcyjnych w ramach grupy PKN Orlen wpłyną na wyniki segmentów petrochemicznego i chemicznego. W marcu w Płocku przewidziany jest postój instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych, a następnie części próżniowej instalacji hydroodsiarczania gudronu. Właściwy remont generalny tej ostatniej instalacji będzie miał miejsce na przełomie lata i jesieni tego roku.

 Wyniki spółek paliwowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD, MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

gp@infor.pl

OPINIA

SZYMON ARASZKIEWICZ

analityk e-petrol

Zarówno ceny, jak i marże w długim okresie będą zależne od sytuacji gospodarczej. Obecna wysoka cena ropy wynika nie tyle z samych fundamentów dla sektora naftowego, ale z głębszych czynników (np. słabego kursu dolara amerykańskiego). Osłabienie gospodarcze w USA i w innych krajach może odbić się negatywnie na popycie na ropę i paliwa, a tym samym na cenach. Warto jednak obserwować, jak zachowają się rynki kapitałowe i walutowe, bo w ostatnim czasie to one wyznaczały głównie kierunek notowań surowca.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK