REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF prognozuje inflację w maju na poziomie 4,3 proc.

Mirek Kuk

REKLAMA

Podwyżki cen gazu i koszty transportu przyczyniły się do zwiększenia inflacji w maju.

Oficjalne dane o inflacji poda GUS w połowie czerwca. MF prognozuje inflację w maju na poziomie 4,3 proc. rok do roku. Według prognoz analityków inflacja nieco spowolni dopiero jesienią.

REKLAMA

- Wskaźnik inflacji wzrósł z powodu podwyżki cen gazu. Rosną też pozostałe komponenty: w ujęciu rocznym spodziewamy się wzrostu cen żywności o ok. 6 proc., cen paliw o ok. 4 proc. Rosły także ceny usług - mówi Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Wyższe ceny energii i gazu po kilku miesiącach wpłyną na koszty produkcji i tym samym na ceny dla konsumentów.

Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku, przewiduje jednak wolniejszy wzrost cen żywności.

- W tym roku na rynku wcześniej pojawiły się świeże produkty żywnościowe z powodu przyspieszonego cyklu wegetacyjnego. To może odbić się pozytywnie na dynamice cen żywności - dodaje Marcin Mróz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W letnich miesiącach inflacja będzie rosnąć, by osiągnąć szczyt w okolicach 5 proc. w sierpniu. Być może wtedy RPP zdecyduje się podnieść stopy procentowe. Oznaczałoby to, że stopy wzrosną w tym roku dwukrotnie, z obecnych 5,75 do 6,25 proc., co będzie oznaczać dalszy wzrost rat kredytów w złotych.

- Nie zmieniam zdania: główna stopa wzrośnie do końca roku do 6,5 proc. W drugiej połowie roku, wbrew dość powszechnej opinii, inflacja nie musi spadać. Rosnący ciągle popyt wewnętrzny też będzie działał na przyspieszenie wzrostu cen, niezależnie od cen regulowanych czy cen żywności. A i na ceny żywności będzie pośrednio działał oczekiwany wzrost cen paliw, podnosząc koszty produkcji rolnej - mówi Marcin Mróz.

Niektórzy ekonomiści nadal uważają, że RPP ograniczy się do podwyżki w czerwcu.

- Nie można wykluczać, że po podwyżce w czerwcu dojdzie do kolejnej, ale oceniając wypowiedzi członków RPP, nawet jastrzębi, widać, że części z nich poziom 6 proc. wydaje się dość bezpieczny. Poza tym w drugiej połowie roku prawdopodobne jest spowolnienie gospodarki i RPP niechętnie może podnosić stopy - mówi Maja Goettig z BPH.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA