| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Standardy również dla oddziałów spółek

Standardy również dla oddziałów spółek

Niektóre oddziały przedsiębiorcy zagranicznego będą mogły sporządzać sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.


NOWE PRAWO

Od 2009 roku nowa grupa jednostek będzie mogła sporządzać sprawozdania finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Zmiana przepisów w tym zakresie będzie dotyczyła oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli przedsiębiorca ten sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR. Możliwość stosowania od przyszłego roku międzynarodowych standardów przez niektóre oddziały wprowadza ustawa z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393),

Według Radosława Świderskiego, biegłego rewidenta, dyrektora Mac Auditor, zmiana jest krokiem w dobrym kierunku. Ekspert wyjaśnia, że oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

- Sporządzanie sprawozdania finansowego oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego zgodnie z ustawą o rachunkowości, w przypadku gdy przedsiębiorstwo sporządza sprawozdanie według międzynarodowych standardów, jest dużym utrudnieniem - twierdzi nasz rozmówca. Radosław Świderski podkreśla, że w praktyce wiąże się to z koniecznością sporządzania dwóch sprawozdań finansowych. Jednego według ustawy o rachunkowości, aby spełnić przepisy prawa polskiego i drugiego według MSSF, aby ustalić sytuację finansową i wynik finansowy całego przedsiębiorstwa (łącznie z oddziałami).

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK