reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Standardy również dla oddziałów spółek

Standardy również dla oddziałów spółek

Niektóre oddziały przedsiębiorcy zagranicznego będą mogły sporządzać sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.


NOWE PRAWO

Od 2009 roku nowa grupa jednostek będzie mogła sporządzać sprawozdania finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Zmiana przepisów w tym zakresie będzie dotyczyła oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli przedsiębiorca ten sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR. Możliwość stosowania od przyszłego roku międzynarodowych standardów przez niektóre oddziały wprowadza ustawa z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393),

Według Radosława Świderskiego, biegłego rewidenta, dyrektora Mac Auditor, zmiana jest krokiem w dobrym kierunku. Ekspert wyjaśnia, że oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

- Sporządzanie sprawozdania finansowego oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego zgodnie z ustawą o rachunkowości, w przypadku gdy przedsiębiorstwo sporządza sprawozdanie według międzynarodowych standardów, jest dużym utrudnieniem - twierdzi nasz rozmówca. Radosław Świderski podkreśla, że w praktyce wiąże się to z koniecznością sporządzania dwóch sprawozdań finansowych. Jednego według ustawy o rachunkowości, aby spełnić przepisy prawa polskiego i drugiego według MSSF, aby ustalić sytuację finansową i wynik finansowy całego przedsiębiorstwa (łącznie z oddziałami).

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama