REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy złożą jeden wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą nie będą już musiały składać kilku formularzy, aby uzyskać zwrot opłaconych składek ZUS. Również pracodawcy złożą jeden wniosek o refundację składek ZUS i dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. W 2009 roku pomoc na ich zatrudnienie nadal będzie wypłacał PFRON.

REKLAMA

• Od 2009 roku obowiązywać będzie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej. Pracodawcy nie będą już oddzielnie otrzymywać dofinansowań do pensji niepełnosprawnych i refundacji ich składek do ZUS, lecz zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów ich zatrudnienia. Czy to oznacza, że będą musieli złożyć tylko jeden wniosek o pomoc?

REKLAMA

- Tak. Projekt nowego rozporządzenia KE, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie nr 2204 o pomocy publicznej w zakresie zatrudniania, wprowadza rozwiązanie w formie subsydiów kosztów płacy, obejmujących także składki na ubezpieczenia społeczne. Pomoc ta będzie jednak różnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności pracowników. Większe pieniądze trafią więc do tych pracodawców, którzy zatrudniają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Podkreślam jednak, że pomoc ta będzie tak udzielana, jeśli do ostatniej wersji projektu rozporządzenia w sprawie tzw. wyłączeń grupowych nie zostaną wprowadzone zmiany. Już teraz przygotowujemy się do dostosowania krajowych przepisów do nowego rozporządzenia. Postaramy się też, aby wniosek o pomoc był maksymalnie uproszczony i nie sprawiał pracodawcom kłopotów.

1

• A kto będzie wypłacał 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych?

- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Czyli rząd nie zlikwiduje funkcjonującego Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji, prowadzonego przez PFRON?

- Nie będziemy wprowadzać do systemu pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych zmian, dopóki nie poznamy ostatecznej wersji unijnego rozporządzenia. Ma być ona gotowa pod koniec czerwca. A od 1 stycznia 2009 r. nowe przepisy wspólnotowe wejdą w życie. Pozostanie nam sześć miesięcy na opracowanie nowego systemu wsparcia pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. To bardzo trudne zadanie. Dlatego planujemy, aby przez pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów pieniądze nadal wypłacał PFRON. O tym, czy np. od 1 stycznia 2010 r. zadanie to zostanie przekazane na przykład do samorządów, zdecyduje rząd.

• W jakiej formie będzie wypłacana taka pomoc?

REKLAMA

- Ostatni projekt rozporządzenia unijnego przewiduje, że 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych może być wyłącznie refundowane. Pracodawcy będą musieli więc najpierw wypłacić takim pracownikom wynagrodzenia i opłacić składki ZUS, a następnie starać się o refundację tych pieniędzy z PFRON.

• Nowy system będzie dotyczył pracodawców. A czy jeszcze w tym roku resort pracy uprości procedurę ubiegania się o refundację składek ZUS przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą?

- Tak. Przygotowujemy obecnie zmianę przepisów, która ułatwi im ubieganie się o refundację. Planujemy ograniczyć liczbę formularzy, jakie należy wypełnić w trakcie starania się o refundację i zawartych w nich danych. Pracujemy też nad ujednoliconym formularzem. Chcemy, aby miał tylko dwie strony. Pierwsza będzie zawierać głównie dane identyfikacyjne oraz kwotę należnej refundacji. Natomiast drugą stronę trzeba będzie wypełnić tylko w dwóch przypadkach: przy pierwszym składaniu wniosku i w razie zmiany danych w niej zawartych - na przykład adresu. W tym celu prowadzimy rozmowy z ZUS związane z pozyskiwaniem części informacji, jakie trzeba zamieścić we wniosku, z systemu ZUS. Jeśli się to uda, niepełnosprawni wypełnią osobiście tylko część pól, na przykład oświadczenie o zapłaceniu składki.

2

• Rząd nie przewiduje więc powrotu do systemu rozliczeń pomocy z PFRON, jaki obowiązywał przed 2008 rokiem?

- Nie. Takie rozwiązanie uniemożliwiają przepisy unijne.

• Czy resort pracy przygotuje nowelizację ustawy o rehabilitacji, która umożliwi PFRON pobieranie odsetek od nienależnie wypłaconej pomocy? Obecnie nie ma on do tego prawa.

- Tak. Przygotowujemy obecnie projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, który przewiduje uregulowanie kwestii naliczania odsetek od środków nienależnie pobranych. Planujemy, że nowela ta wejdzie w życie na jesieni tego roku.

• Rząd zapowiadał też ujednolicenie orzecznictwa o niepełnosprawności. Dziś funkcjonują aż trzy systemy orzekania. Czy resort pracy przygotował projekt zmian w tej sprawie?

- Przygotowujemy obecnie projekt zmiany zarządzenia prezesa Rady Ministrów dotyczącego powołania specjalnego międzyresortowego zespołu, który zająłby się reformą orzecznictwa.

• W ubiegłym roku zespół taki powołał poprzedni rząd. Ale nie opracował on żadnych zmian.

- To prawda, tyle że poprzedni zespół po prostu nie rozpoczął prac. Ministrowie zdążyli jedynie wyznaczyć ekspertów, którzy mieli wchodzić w jego skład. A zarządzenie premiera zawierało terminy, w których miałyby być wykonane analizy obecnego systemu i przedstawione propozycje zmian. Bez aktualizacji tych przepisów niemożliwa będzie praca wspomnianego zespołu.

3

• Resort pracy zapowiadał też, że będzie dążył do zwiększenia poziomu zatrudnienia w administracji publicznej, która obecnie często woli dokonywać wpłat do PFRON z tytułu niezatrudniania tych osób niż przyjmować ich do pracy.

- To może się zmienić, jeżeli sami niepełnosprawni będą chcieli pracować w urzędach państwowych. Rzeczywiście w administracji jest zatrudnionych niewiele osób niepełnosprawnych, ale nie wynika to z nierównego traktowania, lecz po prostu z braku niepełnosprawnych kandydatów do pracy. Aktywność zawodowa niepełnosprawnych jest bardzo niska. W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie około 70 tys. niepełnosprawnych bezrobotnych. Od maja 2007 r. do marca 2008 r. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przeprowadziło cykl 13 szkoleń dla ponad 800 przedstawicieli administracji publicznej promujących zatrudnianie niepełnosprawnych w administracji. Ponadto w wyniku nawiązanej współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów uzgodniono możliwość zamieszczania w ogłoszeniach o wolnych stanowiskach w służbie cywilnej informacji zachęcającej osoby niepełnosprawne do składania ofert. Mam nadzieję, że podjęte przez nas działania promujące zatrudnianie niepełnosprawnych w administracji wskazały możliwości zatrudniania tych osób w ramach obowiązujących zasad rekrutacji.

Fot. Wojciech Górski

Sylwia Boratyńska, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od 14 stycznia 2008 r. dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Rozmawiał Łukasz Guza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA