| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy złożą jeden wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON

Firmy złożą jeden wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą nie będą już musiały składać kilku formularzy, aby uzyskać zwrot opłaconych składek ZUS. Również pracodawcy złożą jeden wniosek o refundację składek ZUS i dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. W 2009 roku pomoc na ich zatrudnienie nadal będzie wypłacał PFRON.


• Od 2009 roku obowiązywać będzie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej. Pracodawcy nie będą już oddzielnie otrzymywać dofinansowań do pensji niepełnosprawnych i refundacji ich składek do ZUS, lecz zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów ich zatrudnienia. Czy to oznacza, że będą musieli złożyć tylko jeden wniosek o pomoc?

- Tak. Projekt nowego rozporządzenia KE, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie nr 2204 o pomocy publicznej w zakresie zatrudniania, wprowadza rozwiązanie w formie subsydiów kosztów płacy, obejmujących także składki na ubezpieczenia społeczne. Pomoc ta będzie jednak różnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności pracowników. Większe pieniądze trafią więc do tych pracodawców, którzy zatrudniają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Podkreślam jednak, że pomoc ta będzie tak udzielana, jeśli do ostatniej wersji projektu rozporządzenia w sprawie tzw. wyłączeń grupowych nie zostaną wprowadzone zmiany. Już teraz przygotowujemy się do dostosowania krajowych przepisów do nowego rozporządzenia. Postaramy się też, aby wniosek o pomoc był maksymalnie uproszczony i nie sprawiał pracodawcom kłopotów.

1

• A kto będzie wypłacał 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych?

- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

• Czyli rząd nie zlikwiduje funkcjonującego Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji, prowadzonego przez PFRON?

- Nie będziemy wprowadzać do systemu pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych zmian, dopóki nie poznamy ostatecznej wersji unijnego rozporządzenia. Ma być ona gotowa pod koniec czerwca. A od 1 stycznia 2009 r. nowe przepisy wspólnotowe wejdą w życie. Pozostanie nam sześć miesięcy na opracowanie nowego systemu wsparcia pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. To bardzo trudne zadanie. Dlatego planujemy, aby przez pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów pieniądze nadal wypłacał PFRON. O tym, czy np. od 1 stycznia 2010 r. zadanie to zostanie przekazane na przykład do samorządów, zdecyduje rząd.

• W jakiej formie będzie wypłacana taka pomoc?

- Ostatni projekt rozporządzenia unijnego przewiduje, że 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych może być wyłącznie refundowane. Pracodawcy będą musieli więc najpierw wypłacić takim pracownikom wynagrodzenia i opłacić składki ZUS, a następnie starać się o refundację tych pieniędzy z PFRON.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK