REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest praca, nie ma wiz

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Ukraińcy kilka miesięcy oczekują na wizy. To zniechęca przedsiębiorców do ich zatrudniania.

Od 1 lutego Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę przez sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy we wszystkich sektorach gospodarki. Wcześniej mogli być zatrudnieni w ten sposób tylko przez trzy miesiące.

REKLAMA

- Ponad 90 proc. zatrudnionych stanowią Ukraińcy - mówi Jerzy Dworańczyk z departamentu migracji MPiPS.

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło bardziej liberalne przepisy, żeby przedsiębiorcy, przede wszystkim z branży rolnej i budowlanej, mogli szybko, z pominięciem formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę, pozyskać cudzoziemców do pracy. Szacuje się, że w tych branżach brakuje sezonowo 400 tys. rąk do pracy.

Warunkiem uzyskania wizy uprawniającej do przyjazdu do Polski jest uzyskanie przez cudzoziemca oświadczenia od przedsiębiorcy o zamiarze powierzenia mu pracy. Oświadczenia takie są rejestrowane w powiatowych urzędach pracy. Od momentu rejestracji do przyjazdu Ukraińca do pracy w Polsce upływa kilka miesięcy.

- Procedura wydania wizy trwa około półtora miesiąca - mówi Bożena Iwińska, konsul w konsulacie we Lwowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taki sam termin oczekiwania jest np. w konsulacie w Łucku.

- Przeciętny okres oczekiwania na złożenie wniosku od momentu rejestracji wynosi miesiąc, na wydanie wizy trzeba zaczekać około dwóch tygodni - mówi Lech Leszko, konsul w konsulacie w Łucku.

Zdaniem Zbigniewa Rossy, właściciela Agencji Międzynarodowego Pośrednictwa i Zatrudnienia, Ukraińcy czekają na wizę nie półtora miesiąca, ale około trzech miesięcy.

- Gdy się rejestruje w konsulacie we Lwowie, np. 28 maja, termin złożenia wniosku wizowego przypada na dzień 14 sierpnia, czyli trzeba 2,5 miesiąca czekać na złożenie samego wniosku, a do tego dochodzi jeszcze od 5 do 10 dni na wydanie wizy - mówi Zbigniew Rossa.

Tak długi czas oczekiwania na przyjazd pracowników może bardzo często zniechęcać pracodawców do zatrudniania cudzoziemców.

- Ukrainiec może przyjechać do pracy już po okresie zbiorów - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związków Sadowników RP.

Zdaniem Józefa Zubelewicza, prezesa Erbudu, procedura wizowa trwająca kilka miesięcy praktycznie wyklucza sens poszukiwania pracownika.

- Po podpisaniu kontraktu często muszę rozpocząć prace budowlane po dwóch tygodniach - mówi.

58 tys. ofert pracy cudzoziemców ze Wschodu zgłosiły polskie firmy w okresie styczeń - kwiecień

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA