reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusz ochrony środowiska uruchamia konkursy

Fundusz ochrony środowiska uruchamia konkursy

Prawie 200 mln euro chce rozdzielić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska między przedsiębiorców na inwestycje ekologiczne.


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczyna pierwsze konkursy dla firm, które chcą dostać pieniądze na dotacje na ekologiczne inwestycje. Funduszu ogłosił pięć konkursów (oddzielnie na każdy typ inwestycji), na które przeznaczył blisko 200 mln euro. Pieniądze będzie można dostać m.in. na wdrażanie najlepszych dostępnych praktyk (dostępna pula 55 mln euro), oczyszczanie ścieków (12,5 mln euro), odzysk odpadów (30 mln euro) i ochronę środowiska ogółem (62,5 mln euro).

Konkursy podzielono na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie się 30 czerwca i potrwa trzy tygodnie, a firmy będą składały wstępne wnioski. Jeśli zostaną ocenione pozytywnie, to przedsiębiorstwo będzie mogło złożyć właściwy wniosek o dotacje.

Krzysztof Walczak, rzecznik NFOŚiGW, podkreśla, że firmy, które nie złożą wstępnego wniosku, nie będą mogły brać udziału w dalszej procedurze. Takie rozwiązanie ma umożliwić przedsiębiorcom wcześniejsze rozpoczęcie inwestycji.

Konkursy obejmą prawie cały priorytet I w programie Infrastruktura i Środowisko (poza Działaniem 4.1, na wsparcie na uzyskiwanie przez firmy certyfikatów środowiskowych oraz ekoznaków). Konkurs o te dotacje opóźni się, bo potrzebne są zmiany w dokumentach programu. Jak pisaliśmy w GP, obecnie do tego działania mogą zgłaszać się firmy, które planują projekty o wartości powyżej 8 mln zł kosztów kwalifikowanych. Tymczasem koszt wdrożenia certyfikatu lub zakupu ekoznaku jest kilkadziesiąt razy niższy.

W konkursach mogą wziąć udział wszyscy przedsiębiorcy, jednak inwestycje małych i średnich firm muszą mieć wartość co najmniej 8 mln zł (liczoną w kosztach kwalifikowanych). Maksymalna dotacja to 20 mln zł.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama