REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy lepiej chronione przed ryzykiem

Piotr Trocha

REKLAMA

Dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych uchronią firmy przed ryzykiem wzrostu krótkoterminowych stóp procentowych. Limit wartości kredytów do spłaty corocznie będzie określany w ustawie budżetowej.

 

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowej ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (DOKE), który przewiduje merytoryczną ocenę wniosku o objęcie kredytu eks- portowego Programem DOKE. Program ten umożliwia udzielanie przez banki komercyjne oraz eksporterów kredytów eksportowych o co najmniej dwuletnim okresie spłaty po stałej stopie procentowej. Kredyty te mają zabezpieczać przedsiębiorców przed ryzykiem wzrostu krótkoterminowych stóp procentowych.

Przyznawanie dopłat

REKLAMA

O przyznaniu dopłat zdecyduje Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych (Komitet), w którego skład wejdą przedstawiciele ministra finansów, gospodarki, Skarbu Państwa, rolnictwa, rynków rolnych, spraw zagranicznych i prezesa NBP. Obecnie minister finansów nie ma realnego wpływu na wysokość zobowiązań zaciąganych w ramach programu DOKE. Dlatego projekt zakłada, że ustawa budżetowa corocznie będzie ustalać limit wartości pozostających do spłaty kredytów, które mogą być objęte programem.

Szczegółowe zasady obejmowania kredytu eksportowego programem DOKE będzie regulować uchwała Komitetu. Będą one analogiczne do aktualnej procedury polegającej na wydaniu przyrzeczenia zawarcia umowy DOKE, a następnie zawarciu umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zysk dla wszystkich

REKLAMA

Program DOKE jest stosowaną w większości krajów OECD metodą wsparcia eksportu towarów przez stabilizację oprocentowania kredytów udzielonych zagranicznym nabywcom na zakup towarów/usług w danym kraju. Mechanizm stabilizacji polega na wzajemnych rozliczeniach w okresie spłaty kredytu między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankiem komercyjnym, który udzielił kredytu eksportowego, przez porównanie wysokości stałej stopy procentowej CIRR kredytu z sumą krótkoterminowej stopy procentowej i marży bankowej. Jeżeli w momencie rozliczenia stopa CIRR jest niższa od tej sumy, BGK w imieniu Skarbu Państwa przekazuje bankowi różnicę między tymi wielkościami. W przeciwnym przypadku (stopa CIRR wyższa) to bank komercyjny przekazuje nadwyżkę do BGK.

Powyższy mechanizm jest korzystny dla banku komercyjnego, importera i eksportera. Bank może udzielić kredytu po stałej stopie bez narażania na ryzyko i ma zagwarantowaną marżę. Importer uzyskuje atrakcyjnie oprocentowany kredyt eksportowy, a eksporter przedstawia mu atrakcyjną ofertę finansowania kontraktu.

Ustawa przestanie obowiązywać

Programem DOKE zostały dotychczas objęte dwadzieścia trzy transakcje dotyczące eksportu statków przez Stocznię Szczecińską Nowa. Programem objęto kredyty eksportowe o wartości 719 mln dol. i 192 mln euro.

Projekt stanowi, że do kredytów eksportowych objętych programem przed dniem wejścia w życie ustawy będą stosowane przepisy dotychczasowe. Utraci moc ustawa z 8 czerwca 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (Dz.U. nr 73, poz. 762).

UMOWY O DOPŁATY

• 2005 rok - dwie umowy o łącznej wartości 143,2 mln dol.

• 2006 rok - osiem umów o łącznej wartości 192,0 mln euro (10,6 mln zł z budżetu tytułem dopłat)

• 2007 rok - siedem umów o łącznej wartości 256,3 mln dol. (22,1 mln zł z budżetu tytułem dopłat)

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA