| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestycje w tym kwartale sięgną 62 mld zł

Inwestycje w tym kwartale sięgną 62 mld zł

W II kwartale 2008 r. inwestycje przedsiębiorstw w Polsce mają wynieść 34 mld zł. W kolejnych miesiącach dynamika inwestycji osłabnie, ale utrzyma poziom powyżej 10 proc. Głównym powodem hamowania inwestycji będą skutki spowolnienia gospodarczego na świecie.


W piątek GUS poda dane o wzroście gospodarczym w I kwartale, w tym także o wzroście inwestycji. Prognozy ekonomistów wskazują, że dynamika inwestycji w pierwszych trzech miesiącach 2008 roku była wyższa niż IV kwartale 2007 r. i wyniosła ok. 18 proc. Sprzyjała między innymi lekka zima. Należy oczekiwać, że mimo zagrożenia spowolnienia gospodarczego na świecie dynamika inwestycji w okresie od marca do czerwca wyniesie około 14 proc.

Inwestycje wyniosą 62 mld zł, z czego ponad 34 mld zł zainwestują firmy. Mimo że inwestycje są najbardziej zmiennym składnikiem PKB i dość szybko reagują na zmiany otoczenia gospodarczego, to na razie Polsce nie grozi załamanie inwestycji. Do końca roku w gospodarce inwestycje powinny rosnąć w tempie około 10-12 proc.

- Inwestycje zależą od oczekiwań przyszłego popytu. W II kwartale będziemy mieli realizację już rozpoczętych projektów, zapewne w części będą to również nowe przedsięwzięcia - mówi Piotr Kalisz, starszy ekonomista w Citi Handlowym.

Maria Drozdowicz z Instytutu BIEC (Bureau Investments Economic Cycles) zwraca jednak uwagę na opóźnienie czasowe w raportowaniu danych przez GUS.

- Odkąd zaczęła się pogarszać sytuacja finansowa przedsiębiorstw, czyli od początku roku, inwestycje się obniżają. A sytuacja finansowa się pogorszyła właśnie na skutek wzrostu różnego rodzaju kosztów, między innymi kosztów pracy, ale także kosztów kredytu. Dodatkowo tempo umacniania się złotego względem dolara czy euro jest wolniejsze niż np. wzrost cen niektórych surowców - mówi Maria Drozdowicz.

- W II kwartale nie ma się czego obawiać, jeżeli chodzi o dynamikę inwestycji. Inwestycje nie muszą być pierwszą ofiarą spowolnienia gospodarczego - uspokaja Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

Ale tego, że dynamika inwestycji będzie się obniżać, nikt nie kwestionuje.

W kolejnych kwartałach chęć firm do inwestowania osłabnie, ale nie zgaśnie zupełnie. Powodem będzie splot czynników, z których najważniejszym będzie słabnąca zyskowność przedsiębiorstw.

- W II połowie roku rentowność firm się pogorszy, do czego przyczyni się m.in. wysoka dynamika wzrostu płac. Niektóre firmy mogą podejmować większy wysiłek inwestycyjny, by zwiększyć wydajność i zrekompensować sobie rosnące koszty pracy, ale pytanie brzmi, czy firmy zdecydują się na taką ucieczkę do przodu w sytuacji oczekiwanego spowolnienia gospodarczego - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »