REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy w kraju będą mogli rozliczać się w euro

Piotr Trocha

REKLAMA

Nie będzie konieczne regulowanie zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski tylko w złotówkach. Przedsiębiorcy będą mogli rozliczać się także w walucie obcej bez konieczności uzyskania zezwolenia.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

W Sejmie odbędzie się dzisiaj pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu cywilnego i prawa dewizowego, który znosi obowiązek regulowania zobowiązań pieniężnych w Polsce w złotówkach (zasada walutowości). Nowy przepis art. 358 k.c. pozwala spełniać świadczenia w Polsce w walucie obcej, bez obowiązku uzyskiwania indywidualnego zezwolenia dewizowego prezesa NBP. Dłużnik będzie mógł nadal płacić w złotych swój dług, którego wysokość określono w walucie obcej. Jednak umowa będzie mogła nakazywać spełnienie świadczenia w walucie obcej. Przeliczanie zobowiązań na złote ma odbywać się według średniego kursu NBP z dnia wymagalności roszczenia, a w przypadku zwłoki dłużnika także z dnia zapłaty.

Ryzyko walutowe

Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, ryzyko walutowe to jedna z istotnych barier rozwoju i funkcjonowania polskich przedsiębiorców na rynku europejskim.

- Projekt znoszący restrykcyjną zasadę walutowości będzie stanowił ułatwienie dla wielu firm. Liczymy na to, że zmiana zostanie bez zbędnej zwłoki uchwalona przez parlament - mówi Andrzej Arendarski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dopuszczenie rozliczeń w walutach wymienialnych między przedsiębiorcami przybliża system płatniczy w Polsce do wspólnej waluty Unii - ocenia Andrzej Józepczuk z Banku Gospodarki Żywnościowej.

Zezwolenie niewymagane

REKLAMA

Dziś przepisy nie przewidują odstępstwa od zasady walutowości przy transakcjach zawieranych przez rezydentów w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Rezydentami są m.in. osoby fizyczne i prawne, mające miejsce zamieszkania (siedzibę) w Polsce, które posiadają zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu. Na rozliczenia między nimi w walutach obcych potrzebne jest indywidualne zezwolenie dewizowe udzielone przez prezesa NBP. Projekt skreśla ten wymóg prawa dewizowego (art. 9 pkt 15).

- Te zmiany prowadzą do uporządkowania przepisów i stworzenia zrębów nowoczesnego prawa cywilnego - mówi Jacek Siński, radca prawny z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

Zdaniem mecenasa Jerzego Bańki ze Związku Banku Polskich (ZBP), zerwanie z zasadą walutowości usuwa pewną fikcję istniejącą obecnie m.in. przy udzielaniu i wypłacie kredytów walutowych. Zmianę wymogły jednak potrzeby rynku oraz obowiązująca zasada swobody zawierania umów.

Nowelizacja będzie mieć znaczenie głównie dla tych przedsiębiorców, którzy w ramach obrotu gospodarczego uzyskują wpływy w walutach obcych albo są zainteresowani pozyskiwaniem środków dewizowych, np. na regulowanie zobowiązań wobec zagranicy.

- Zmiana dotyczy głównie możliwości realizowania zobowiązań w euro. Będzie to sprzyjać posiadającym wpływy w tej walucie, gdy chcą uniknąć każdorazowej jej sprzedaży, w celu rozliczenia się z krajowym dostawcą w złotych - mówi dr Artur Nowacki, prawnik współpracujący z Kancelarią Allen & Overy, A. Pędzich.

Wątpliwości NBP

REKLAMA

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że w obecnych warunkach rygoryzm w zakresie ochrony pieniądza krajowego i zasady walutowości musi być traktowany jako sprzeczny z regułami obrotu gospodarczego. Zastrzeżenia zgłosił jednak NBP, który obawia się obniżenia wpływu banku centralnego na politykę monetarną i inflację.

- W przypadku masowego rozliczania transakcji w euro prowadzenie polityki monetarnej, jak też kontroli dewizowej staje się faktycznie trudniejsze. Nie zwiększa to jednak istotnie zagrożenia dla polskiej gospodarki - ocenia dr Remigiusz Kaszubski z ZBP.

Zdaniem przedsiębiorców możliwość rozliczeń w euro jest szczególnie ważna wobec globalizacji procesów gospodarczych.

Bliżej euro

Dlatego w opinii KIG, najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw eksportujących za granicę, jak i pozostałych, jest jak najszybsze podjęcie decyzji o przystąpieniu do strefy euro. Za szybkim wejściem do strefy euro opowiada się także Stowarzyszenie Klub Eksportera.

- Wpłynie to na ograniczenie ryzyka kursowego oraz zwiększy rentowność i bezpieczeństwo transakcji - podkreśla Mieczysław Twaróg, prezes zarządu Stowarzyszenia.

Także zdaniem Jacka Wiśniewskiego, głównego ekonomisty Raiffeisen Bank Polska, problem z ryzykiem kursowym przy rosnącej zależności polskich firm od rozliczeń zagranicznych rozwiązałoby wejście do strefy euro. Jednak nie widać szans na szybkie zastąpienie złotego przez euro.

Obrót dewizowy w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA