REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom łamiącym przepisy bhp grozi podwyżka składki wypadkowej

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Firmy, które notorycznie naruszają przepisy bhp, są karane koniecznością opłacania o 100 proc. wyższej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Trzydziestu pracodawców musi płacić do końca marca 2009 r. o 100 proc. wyższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe - postanowił ZUS. A inspektorzy pracy, po kontroli firm w ubiegłym roku, skierowali do ZUS wnioski o ukaranie 57 pracodawców. Wykryli, że mimo kolejnych kontroli rażąco naruszają przepisy bhp. W takiej sytuacji mogą wnioskować do ZUS podwyższenie o 100 proc. składki na ubezpieczenie wypadkowe na podstawie ustawy z o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków i chorób zawodowych (Dz.U. z 2002 r. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).

REKLAMA

REKLAMA

- Wnioski dotyczyły pracodawców, którzy m.in. nie zapewniali pracownikom bezpiecznej pracy na stanowiskach pracy na wysokości albo dopuścili do użytkowania maszyn bez środków ochronnych - wskazuje Danuta Rutkowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na podstawie informacji składanych przez firmę do ZUS o liczbie osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia oraz poszkodowanych w wypadkach przy pracy (służy do tego formularz ZUS-IWA). Najmniej wynosi 0,67 proc. Taką płacą np. hotele i restauracje albo firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym. Najwyższą składkę płacą przedsiębiorstwa, w których istnieje duże ryzyko zawodowe i te, w których zdarza się duża liczba wypadków przy pracy. Może ona wynieść do 3,6 proc. Przeciętnie składka wynosi około 2 proc. W tej wysokości opłacają ją na przykład firmy budowlane czy z branży rolnictwa, łowiectwa i leśnictwa. Jeśli więc ZUS przychyla się do wniosku inspekcji o ukaranie np. firmy budowlanej i podwyższenie jej o 100 proc. składki, szef takiego przedsiębiorstwa musi płacić od wynagrodzenia każdego pracownika o 2 pkt proc. wyższą składkę. Jeśli zatrudnia 10 osób, a każda z nich zarabia 3 tys. zł, płaci miesięcznie nie 600 zł, ale 1,2 tys. zł.

PIP wskazuje też, że niektórzy pracodawcy zaniżają liczbę osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia, aby opłacać niższą składkę. Podczas ubiegłorocznych kontroli dotyczyło to 2,7 proc. skontrolowanych firm.

11,9 mln osób jest zatrudnionych w Polsce na etatach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA