REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonawcy w przetargach na roboty budowlane będą mieli mniej praw

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Posłowie chcą, by w przetargach na roboty budowlane o wartości powyżej 10 i 20 mln euro ostatecznym rozstrzygnięciem protestu był wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, a nie sądu okręgowego.

zmiana prawa

REKLAMA

W środę sejmowa Komisja Gospodarki zajmie się poprawkami do projektu nowelizacji prawa zamówień publicznych.

Trzy poprawki

- Posłowie w podkomisji zaproponowali trzy ważne poprawki. Chcą, aby w postępowaniach na roboty budowlane o wartości powyżej 10 i 20 mln euro ostatecznym rozstrzygnięciem protestu był nie wyrok sądu okręgowego, lecz wyrok Krajowej Izby Odwoławczej - mówi Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Według niego to korzystna zmiana, która pozwoli przyśpieszyć zawieranie umów w sprawie zamówień publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy licytacji elektronicznej posłowie zaproponowali wprowadzenie obowiązku publikacji ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych. Rekomendowano także poprawkę w zakresie poprawiania oczywistych omyłek w ofertach.

- Pierwotnie projekt zakładał sankcję odrzucenia oferty w przypadku niewyrażenia zgody na poprawianie każdego rodzaju oczywistej omyłki. Posłowie proponują natomiast ograniczenie tej sankcji do przypadku niezgodności oferty z wymaganiami specyfikacji niepowodującymi istotnych zmian w treści oferty - informuje Jacek Sadowy.

W przypadku wadium posłowie chcą również obniżenia górnej granicy z 4 do 3 proc.

Eksperci zwracali uwagę posłów, że szczególnie niekorzystne dla przedsiębiorców będzie proponowane w projekcie ograniczenie dostępu do procedur odwoławczych przy zamówieniach na roboty budowlane. Również obligatoryjny przepadek wadium z powodu nieuzupełnienia dokumentów pogorszy sytuację wykonawców i wcale nie zapobiegnie zmowom przetargowym. Mimo uwag ekspertów strona rządowa nie wycofała się z pierwotnych rozwiązań, a posłowie z podkomisji je zaakceptowali.

Odwołanie do prezesa UZP

Nowelizacja ustawy zakłada, że przy mniejszych zamówieniach przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się do prezesa UZP, ale tylko na określone czynności zamawiającego, tj. wybór niekonkurencyjnego trybu, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie oferty lub wykluczenie. Tylko przy dużych zamówieniach będzie można kwestionować wynik przetargu.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

ELŻBIETA GNATOWSKA

prawnik i ekspert BCC

Niektóre zapisy nowelizacji p.z.p. istotnie godzą w interes prawny MSP oraz konkurencyjność gospodarki. Nowelizacja ograniczy prawo do wnoszenia odwołań od rozstrzygnięcia protestu w postępowaniach na roboty budowlane. Przysługuje ono teraz od progu właściwego dla dostaw i usług. Po nowelizacji, do wartości ok. 5 mln euro, prawo wnoszenia odwołań dotyczyć będzie tylko czterech rodzajów czynności zamawiającego i nie obejmie np. opisu przedmiotu zamówienia. Projekt zakłada przepadek wadium praktycznie w każdym przypadku nieuzupełnienia dokumentów przez oferentów. Ustawodawca, chcąc zapobiegać zmowom, będzie karać też uczciwych przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA