Kategorie

Jak wynająć pracownika na tydzień, miesiąc lub rok

Jolanta Góra
Usługi agencji pracy tymczasowej to skuteczny sposób na chwilowe zwiększenie liczby pracowników. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy firma otrzymuje dodatkowe zamówienie, a załoga jest na urlopie.

RY

Korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej (APT) zwiększa elastyczność w zarządzaniu personelem, zmniejsza koszty administracyjne i eliminuje koszty związane z odprawami i zwolnieniami grupowymi.

Zgodnie z ustawą z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) to agencje zatrudniają pracowników, a następnie kierują ich do firm. Są zatem odpowiedzialne za rekrutację, szkolenia bhp, wstępne badania lekarskie oraz obsługę kadrowo-płacową.

- Agencja prowadzi dokumentację akt osobowych, dokumentację dla ZUS oraz dla urzędów skarbowych, wystawia świadectwa pracy oraz rozlicza wynagrodzenia. Firma korzystająca z jej usług jedynie zapewnia odpowiednie warunki pracy - wyjaśnia Marek Jurkiewicz, dyrektor handlowy Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.

Pracownicy na już

Reklama

Taka forma pozyskiwania pracowników pozwala zwiększyć lub zmniejszyć zatrudnienie zależnie od potrzeb, np. sezonowa produkcja, dodatkowe zlecenie, realizacja konkretnego projektu. Dla stałego klienta agencje są w stanie znaleźć odpowiednią osobę w ciągu jednego dnia, a na realizację zlecenia nowego klienta potrzebują ok. trzech dni.

- Więcej czasu może zająć wyszukanie specjalistów z określonymi kwalifikacjami, np. operatorów wózków widłowych, suwnicy, recepcjonistki ze znajomością języków obcych, pracowników produkcji spożywczej z aktualnymi badaniami - dodaje Roma Zgłobik z Randstad.

Pracodawca użytkownik - tak nazywa się zgodnie z ustawą pracodawca korzystający z usług APT - równie szybko może zrezygnować z pracownika.

Jeśli agencja zawarła z pracownikiem tymczasowym umowę na okres nieprzekraczający dwóch tygodni, może ją rozwiązać z trzydniowym wypowiedzeniem. W przypadku umów na dłuższy okres, okres wypowiedzenia wynosi tydzień.

Roma Zgłobik wyjaśnia jednak, że rzadko zdarza się, by pracodawca zrezygnował z pracownika tuż po jego zatrudnieniu. W procesie rekrutacji agencje sprawdzają, czy kandydat do pracy poradzi sobie na danym stanowisku. Na przykład pracodawca, szukając pakowacza, dostarcza wzór pudełka, które przyszły pracownik będzie składać.

Ustawa jednak okres zatrudnienia danego pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy ogranicza do 12 miesięcy w ciągu trzech lat.

Umowa z fakturą

Reklama

Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na zatrudnienie pracownika tymczasowego, zawiera z agencją umowę o świadczenie usług pracy tymczasowej. Reguluje ona m.in.: warunki zatrudnienia pracownika, okres jego pracy w firmie oraz wysokość opłat na rzecz agencji.

- Ważne jest, aby dokładnie określała miejsce pracy, stanowisko, wynagrodzenie i sposób jego wypłaty oraz czas pracy - mówi Katarzyna Gurszyńska ze Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Wszelkie wątpliwości można sprawdzić, dzwoniąc do infolinii ZAPT.

Za świadczone usługi agencja wystawia fakturę pracodawcy użytkownikowi. Agencje nie chcą podawać cennika. Jednak generalnie pobierają od pracodawcy marżę w wysokości od 2 do 15 procent zarobków pracowników. Zdarza się również, że marża jest określana kwotowo. Wysokość marży można jednak negocjować. Im klient potrzebuje więcej pracowników, tym większy opust powinien otrzymać.

Weryfikacja w rejestrze

APT musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Rejestr jest dostępny na stronie www.kraz.praca.gov.pl. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 1,9 tys. agencji pracy tymczasowej. W 2004 roku było ich raptem 320. W rejestrze można wyszukać agencje z danego województwa. Jeśli agencja, które chce świadczyć usług naszej firmie, nie figuruje w rejestrze, to oznacza, że działa bezprawnie.

Agencja powinna też być ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Odpowiada bowiem za szkody wyrządzone przez jej pracowników. Warto też sprawdzić, jak długo agencja działa na rynku. Dłuższy staż zwykle przekłada się na większe doświadczenie.

Wybór agencji

Po wstępnej selekcji warto wysłać zapytanie ofertowe do kilku agencji. Należy w nim określić kwalifikacja wymagane od pracownika tymczasowego i stanowisko, na którym ma być zatrudniony, zakres obowiązków, miasto, w którym będzie pracować, a także stawki wynagrodzenia obowiązujące na danym stanowisku.

Warunki pracy czasownika nie mogą odbiegać od warunków pracy pozostałych pracowników. Ich wynagrodzenie zatem nie może różnić się od tego, jakie otrzymują etatowi pracownicy na danym stanowisku. Z kolei od wysokości wynagrodzenia zależy wysokość opłaty dla agencji za świadczone usługi. Warto także zapytać, ile czasu zajmie zrealizowanie zlecenia, poprosić o listę klientów i skontaktować się z kilkoma z nich, aby zweryfikować jakość współpracy oraz kwalifikacje wynajmowanych pracowników. Roma Zgłobik radzi upewnić się czy agencja zapewnia badania lekarskie, szkolenie BHP, odzież roboczą itd.

Marek Jurkiewicz uważa, że największe, najbardziej renomowane i godne zaufania agencje należą do Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Katarzyna Gurszyńska dodaje, że zrzeszone agencje podlegają większej kontroli, dają pewność uczciwego zatrudnienia i wysokiej jakości usług - mówi. Obecnie ZAPT zrzesza 19 agencji. Do września 2007 r. zatrudniały one ponad 32 tys. pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty.

Wybrane Agencje Pracy Tymczasowej

Active plus www.activeplus.pl

Adecco Poland www.adecco.pl

Impel HR Service www.impel.pl

Job Impulse Polska www.job-impulse.pl

Manpower Polska www.manpower.pl

Randstad www.randstad.pl

Start People www.startpeople.pl

Work Express www.workexpress.pl

PRACA TYMCZASOWA - DLA KOGO

Praca tymczasowa to idealne rozwiązanie dla osób wychowujących dzieci, studiujących, pracujących w gospodarstwie rolnych, niemogących podjąć pracy etatowej ze względu na inne zobowiązania, emerytów. Osobom bezrobotnym pozwala natomiast powrócić na rynek pracy. W zależności od doświadczenia i kwalifikacji, można ubiegać się o pracę na stanowiskach produkcyjnych, biurowych (np. asystentki, operatorzy baz danych) czy też reprezentacyjnych (hostessy, recepcjonistki, przedstawiciele handlowi i inni). Każdy, kto otrzymywać oferty od agencji pracy tymczasowej, musi się do niej zgłosić, zostawić CV oraz określić, jaką pracę, w jakim czasie może wykonywać. Kandydat nie musi przyjmować każdej oferty.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  6 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.