REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wynająć pracownika na tydzień, miesiąc lub rok

Jolanta Góra

REKLAMA

Usługi agencji pracy tymczasowej to skuteczny sposób na chwilowe zwiększenie liczby pracowników. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy firma otrzymuje dodatkowe zamówienie, a załoga jest na urlopie.

RY

REKLAMA

Korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej (APT) zwiększa elastyczność w zarządzaniu personelem, zmniejsza koszty administracyjne i eliminuje koszty związane z odprawami i zwolnieniami grupowymi.

Zgodnie z ustawą z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) to agencje zatrudniają pracowników, a następnie kierują ich do firm. Są zatem odpowiedzialne za rekrutację, szkolenia bhp, wstępne badania lekarskie oraz obsługę kadrowo-płacową.

- Agencja prowadzi dokumentację akt osobowych, dokumentację dla ZUS oraz dla urzędów skarbowych, wystawia świadectwa pracy oraz rozlicza wynagrodzenia. Firma korzystająca z jej usług jedynie zapewnia odpowiednie warunki pracy - wyjaśnia Marek Jurkiewicz, dyrektor handlowy Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.

Pracownicy na już

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Taka forma pozyskiwania pracowników pozwala zwiększyć lub zmniejszyć zatrudnienie zależnie od potrzeb, np. sezonowa produkcja, dodatkowe zlecenie, realizacja konkretnego projektu. Dla stałego klienta agencje są w stanie znaleźć odpowiednią osobę w ciągu jednego dnia, a na realizację zlecenia nowego klienta potrzebują ok. trzech dni.

- Więcej czasu może zająć wyszukanie specjalistów z określonymi kwalifikacjami, np. operatorów wózków widłowych, suwnicy, recepcjonistki ze znajomością języków obcych, pracowników produkcji spożywczej z aktualnymi badaniami - dodaje Roma Zgłobik z Randstad.

Pracodawca użytkownik - tak nazywa się zgodnie z ustawą pracodawca korzystający z usług APT - równie szybko może zrezygnować z pracownika.

Jeśli agencja zawarła z pracownikiem tymczasowym umowę na okres nieprzekraczający dwóch tygodni, może ją rozwiązać z trzydniowym wypowiedzeniem. W przypadku umów na dłuższy okres, okres wypowiedzenia wynosi tydzień.

Roma Zgłobik wyjaśnia jednak, że rzadko zdarza się, by pracodawca zrezygnował z pracownika tuż po jego zatrudnieniu. W procesie rekrutacji agencje sprawdzają, czy kandydat do pracy poradzi sobie na danym stanowisku. Na przykład pracodawca, szukając pakowacza, dostarcza wzór pudełka, które przyszły pracownik będzie składać.

Ustawa jednak okres zatrudnienia danego pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy ogranicza do 12 miesięcy w ciągu trzech lat.

Umowa z fakturą

REKLAMA

Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na zatrudnienie pracownika tymczasowego, zawiera z agencją umowę o świadczenie usług pracy tymczasowej. Reguluje ona m.in.: warunki zatrudnienia pracownika, okres jego pracy w firmie oraz wysokość opłat na rzecz agencji.

- Ważne jest, aby dokładnie określała miejsce pracy, stanowisko, wynagrodzenie i sposób jego wypłaty oraz czas pracy - mówi Katarzyna Gurszyńska ze Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Wszelkie wątpliwości można sprawdzić, dzwoniąc do infolinii ZAPT.

Za świadczone usługi agencja wystawia fakturę pracodawcy użytkownikowi. Agencje nie chcą podawać cennika. Jednak generalnie pobierają od pracodawcy marżę w wysokości od 2 do 15 procent zarobków pracowników. Zdarza się również, że marża jest określana kwotowo. Wysokość marży można jednak negocjować. Im klient potrzebuje więcej pracowników, tym większy opust powinien otrzymać.

Weryfikacja w rejestrze

APT musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Rejestr jest dostępny na stronie www.kraz.praca.gov.pl. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 1,9 tys. agencji pracy tymczasowej. W 2004 roku było ich raptem 320. W rejestrze można wyszukać agencje z danego województwa. Jeśli agencja, które chce świadczyć usług naszej firmie, nie figuruje w rejestrze, to oznacza, że działa bezprawnie.

Agencja powinna też być ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Odpowiada bowiem za szkody wyrządzone przez jej pracowników. Warto też sprawdzić, jak długo agencja działa na rynku. Dłuższy staż zwykle przekłada się na większe doświadczenie.

Wybór agencji

Po wstępnej selekcji warto wysłać zapytanie ofertowe do kilku agencji. Należy w nim określić kwalifikacja wymagane od pracownika tymczasowego i stanowisko, na którym ma być zatrudniony, zakres obowiązków, miasto, w którym będzie pracować, a także stawki wynagrodzenia obowiązujące na danym stanowisku.

Warunki pracy czasownika nie mogą odbiegać od warunków pracy pozostałych pracowników. Ich wynagrodzenie zatem nie może różnić się od tego, jakie otrzymują etatowi pracownicy na danym stanowisku. Z kolei od wysokości wynagrodzenia zależy wysokość opłaty dla agencji za świadczone usługi. Warto także zapytać, ile czasu zajmie zrealizowanie zlecenia, poprosić o listę klientów i skontaktować się z kilkoma z nich, aby zweryfikować jakość współpracy oraz kwalifikacje wynajmowanych pracowników. Roma Zgłobik radzi upewnić się czy agencja zapewnia badania lekarskie, szkolenie BHP, odzież roboczą itd.

Marek Jurkiewicz uważa, że największe, najbardziej renomowane i godne zaufania agencje należą do Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Katarzyna Gurszyńska dodaje, że zrzeszone agencje podlegają większej kontroli, dają pewność uczciwego zatrudnienia i wysokiej jakości usług - mówi. Obecnie ZAPT zrzesza 19 agencji. Do września 2007 r. zatrudniały one ponad 32 tys. pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty.

Wybrane Agencje Pracy Tymczasowej

Active plus www.activeplus.pl

Adecco Poland www.adecco.pl

Impel HR Service www.impel.pl

Job Impulse Polska www.job-impulse.pl

Manpower Polska www.manpower.pl

Randstad www.randstad.pl

Start People www.startpeople.pl

Work Express www.workexpress.pl

PRACA TYMCZASOWA - DLA KOGO

Praca tymczasowa to idealne rozwiązanie dla osób wychowujących dzieci, studiujących, pracujących w gospodarstwie rolnych, niemogących podjąć pracy etatowej ze względu na inne zobowiązania, emerytów. Osobom bezrobotnym pozwala natomiast powrócić na rynek pracy. W zależności od doświadczenia i kwalifikacji, można ubiegać się o pracę na stanowiskach produkcyjnych, biurowych (np. asystentki, operatorzy baz danych) czy też reprezentacyjnych (hostessy, recepcjonistki, przedstawiciele handlowi i inni). Każdy, kto otrzymywać oferty od agencji pracy tymczasowej, musi się do niej zgłosić, zostawić CV oraz określić, jaką pracę, w jakim czasie może wykonywać. Kandydat nie musi przyjmować każdej oferty.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA