| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Patenty zniszczą europejskie firmy komputerowe

Patenty zniszczą europejskie firmy komputerowe

Stany Zjednoczone chcą wpłynąć na zmianę unijnych przepisów zakazujących udzielania patentów na oprogramowanie w UE.


W 2005 roku Parlament Europejski odrzucił pomysł wprowadzenia patentów software'owych. Dzisiaj walka o zmianę prawa patentowego wchodzi na kolejny etap. Tym razem zamiast dyrektywy możliwość ustanawiania monopolu na wynalazki informatyczne ma zostać wprowadzona w specjalnym traktacie pomiędzy UE a USA.

- To kolejny przykład na to, jak zwolennicy patentów próbują przeforsować swoje stanowisko - mówi Piotr Waglowski, twórca serwisu prawo.vagla.pl.

- Podpisanie umowy pomiędzy USA i UE może być sposobem na przełamanie oporu przed wprowadzeniem patentów na oprogramowania. To amerykańskie firmy są właścicielami większości patentów, więc będą mogły czerpać z nich dodatkowe dochody - podkreśla Krzysztof Kowalczyk, członek Internet Society Poland i Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Zgodnie z Europejską Konwencją Patentową z 1973 roku, programy komputerowe nie mogą być przedmiotem patentowania. Zapisy te wywołują oburzenie amerykańskich przedsiębiorców z branży IT, dlatego Stany Zjednoczone już od lat proponują ujednolicenie prawa w tym zakresie. Do tej pory bezskutecznie.

W czasie lipcowego szczytu G8 w Tokio ma zostać przedstawiona też propozycja zawarcia porozumienia dotyczącego zwalczania naruszeń własności intelektualnej (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Jego ostateczna treść nie jest jeszcze znana. Do tej pory padały jednak propozycje ustanowienia służb mających kompetencje w zakresie zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej czy wprowadzenia zasady, że organy ścigania mogą w takich przypadkach działać z urzędu.

Z uwagi na to, że metody biznesowe i programy komputerowe nie są wynalazkami w sensie wspólnotowego prawa patentowego, europejscy przedsiębiorcy nie występują o kosztową ochronę patentową. Robią to za to działające na Starym Kontynencie amerykańskie i japońskie firmy. Europejski Urząd Patentowy (EPO) w stosowanej przez siebie praktyce obchodzi prawo i wydaje im patenty na oprogramowanie.

- EPO wykorzystuje lukę prawną, bo nie wyłącza ona możliwości przyznania ochrony programom komputerowym, wówczas gdy stanowią one element całości wynalazku - podkreśla Bogdan Fischer, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Zalegalizowanie patentów software'owych w Europie przyniesie negatywne skutki dla większości firm IT.

- Zostaną zmuszone do zatrudnienia osób, które zajmą się audytem. Będą sprawdzać, czy tworzone rozwiązania nie podlegają już ochronie patentowej. Przedsiębiorcy poniosą też opłaty patentowe. Wzrosną więc koszty działalności oraz przywileje firm amerykańskich, posiadaczy dotychczas wydanych patentów - podkreśla Krzysztof Kowalczyk.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK