REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka z o.o. za 5 tys. zł

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

ZMIANA PRAWA - Wspólnicy spółki cywilnej nie będą już musieli przekształcać jej obowiązkowo w spółkę jawną po osiągnięciu określonego progu obrotów.
Jutro odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw zmieniających kodeks spółek handlowych. Projekt rządowy przewiduje, że spółka cywilna nie musi być obowiązkowo przekształcana w spółkę jawną, wówczas gdy zostanie osiągnięta określona wysokość obrotów. Proponuje też odgraniczenie odpowiedzialności wspólników spółek osobowych za zobowiązania przedsiębiorcy jednoosobowego, w przypadku gdyby to przedsiębiorstwo zostało wniesione do spółki aportem.

Minimalny kapitał

REKLAMA

Proponuje się też obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z o.o. i w spółkach akcyjnych. Proponuje się, że w spółkach z o.o. powinien on wynosić 5 tys. zł, a w akcyjnych 100 tys. zł. Uregulowana zostanie precyzyjnie sprawa dnia wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych. Projekt przewiduje, że wypłacać się ją będzie w dniu określonym przez walne zgromadzenie.

Niepotrzebny notariusz

Natomiast posłowie zaproponowali uproszczenie sposobu zawiązywania spółek osobowych. Umowa spółki partnerskiej i komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawierana pod rygorem nieważności na piśmie, a nie w formie aktu notarialnego. Statut spółki komandytowo-akcyjnej również powinien mieć formę pisemną. Posłowie zaproponowali zmniejszenie kapitału zakładowego spółki z o.o. do co najmniej 10 tys. zł.

Tylko zawiązanie spółki akcyjnej w dalszym ciągu wymagałoby aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Posłowie uważają, że w innych spółkach obligatoryjna forma aktu notarialnego nie ma żadnego uzasadnienia, a w dodatku umowy są weryfikowane z urzędu przez sąd rejestrowy pod kątem zgodności z przepisami kodeksu spółek handlowych. Spółki nie będą więc musiały ponosić kosztów taksy notarialnej, co w przypadku małych firm stanowi istotny wydatek. Posłowie zaproponowali też obniżenie i ujednolicenie opłat od wpisu przedsiębiorców do Krajowego Rejestru Sądowego do 500 zł. Teraz wynoszą one od 750 zł do 1 tys. zł.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA