REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgoda na budowę obiektów handlowych po analizie i opinii

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Wójt, burmistrz i prezydent miasta nie mogą wydać zgody na utworzenie hipermarketu bez przeprowadzenia analizy i uzyskania opinii. Już rok czekają na przepisy określające sposób ich sporządzania.
ZMIANA PRAWA

inisterstwo Gospodarki przygotowało projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy z 11 maja 2007 r. o utworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Zaproponowało w nim sposób określania zakresu analiz i opinii oceniających skutki utworzenia hipermarketu na danym terenie.

REKLAMA

Przedsiębiorcy domagają się zaprzestania prac nad rozporządzeniem, gdyż uważają, że jest szkodliwe dla gospodarki.

- Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej powinny być stosowane tylko wyjątkowo - uważa Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Jego zdaniem, kluczem do ochrony pozycji konkurencyjnej małych i średnich firm handlowych nie może być ograniczanie wolności gospodarczej.

Natomiast adwokat Michał Kosiński z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy przypomina, że w Sejmie są dwa poselskie projekty ustaw, których autorzy chcą zniesienia ustawy o tworzeniu i działaniu WOH.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Gmina określi obszar

Projekt rozporządzenia przyznaje radom gminy prawo do określenia rozmiarów obszarów, które muszą być brane pod uwagę przy wykonywaniu analiz i opinii. Proponuje się, aby musiały to zrobić w uchwale w ciągu 14 dni od złożenia wniosku o zezwolenie. Musi przy tym uwzględnić specyfikę gminy i lokalizację WOH. Natomiast w ciągu 60 dni od złożenia wniosku muszą być wykonane analizy niezbędne dla rady gminy do wydania opinii.

 

Opinia rady gminy

Projekt przewiduje, że zanim wójt, burmistrz i prezydent miasta wyda zgodę na utworzenie na swoim terenie hipermarketu, musi uzyskać pozytywną opinię rady gminy. W dodatku zezwolenie wydaje pod warunkiem, że lokalizacja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Musi też zlecić wykonanie analiz i opinii, aby ocenić skutki utworzenia WOH i jego wpływu na infrastrukturę gminy lub miasta, układ komunikacyjny, rynek pracy i układ urbanistyczny, środowisko naturalne.

 

Co muszą uwzględnić autorzy

REKLAMA

Projekt przewiduje, że podczas opracowania analiz i opinii należy ustalić, czy istniejąca lub projektowana infrastruktura jest wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania obiektu handlowego. Analizy i opinie muszą zawierać też prognozy określające wielkość generowanego przez mający obiekt ruchu oraz warunków ruchu na najbliższych skrzyżowaniach. Natomiast oceniając wpływ na miejscowy rynek pracy należy obliczyć, ile z tego powodu nowych miejsc pracy powstanie, jaki będzie ich rodzaj i jak to wpłynie na zmniejszenie się bezrobocia w gminie.

Projekt przewiduje, że oceniając wpływ na układ urbanistyczny gminy należy wziąć pod uwagę uwarunkowania wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań, kierunków zagospodarowania przestrzennego.

 

Zezwolenie na powstawanie hipermarketów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA