| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy łatwiej wycenią swoje produkty

Firmy łatwiej wycenią swoje produkty

Przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktu niewielkie spółki uwzględnią zarówno wydatki bezpośrednie, jak i pośrednie. Będzie to dla tych firm istotne ułatwienie.


NOWE PRAWO

Od stycznia 2009 r. małym i średnim spółkom łatwiej będzie wyceniać produkty. Zgodnie bowiem z przepisani znowelizowanej ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393) jednostki, niepodlegające obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta nie będą musiały wyceniać tych składników majątku według metody opisanej w art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości.

Ewa Sobińska, biegły rewident, prezes zarządu ABES Audyt, wyjaśnia, że uproszczenie zawarte w znowelizowanej ustawie o rachunkowości nie zwalnia całkowicie z konieczności prowadzenia kalkulacji. Pozwala natomiast małym i średnim jednostkom (niepodlegającym obowiązkowi badania i ogłaszania rocznych sprawozdań finansowych) na to, by przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktu doliczyć do kosztów bezpośrednich koszty pośrednie związane z wytworzeniem tego produktu, niezależnie od poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych. Jest to duże ułatwienie przy kalkulacji kosztów.

- Wiele jednostek nie potrafiło, a także przy niektórych programach księgowych, planach kont, skomplikowanych kluczach rozliczeniowych miało duże trudności przy określaniu i eliminacji stałych kosztów pośrednich, które nie były uzasadnione rozmiarami prowadzonej działalności - podkreśla nasza rozmówczyni.

Według eksperta, po wprowadzeniu uproszczenia koszt wytworzenia produktu (zgodnie z art. 28 ust. 3) obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu (koszty wydziałowe). Ewa Sobińska twierdzi, że koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny. Przy kalkulacji nie uwzględnia się wykorzystania zdolności produkcyjnych, takich jak np. niewykorzystanie części hal produkcyjnych (koszty utrzymania), pełnej mocy urządzeń produkcyjnych (amortyzacja).

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK