REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słabną nastroje w europejskim sektorze usług

Chris Giles

REKLAMA

Optymizm europejskich firm z sektora usług opadł pod wpływem narastających obaw, że trudniejsze warunki kredytu odbiją się niekorzystnie na zyskach.

Zdaniem NTC Economics, która opracowała analizę nastrojów firm na zlecenie KPMG, o tej zdecydowały w znacznej mierze warunki kredytowania.

REKLAMA

Niemal 40 proc. unijnych firm usługowych spoza sektora finansowego uważa, że od ostatniego lata kredyt podrożał, natomiast zaledwie 6 proc. - że staniał. Najbardziej ucierpiały hiszpańskie spółki: 54 proc. stwierdziło, że koszt kredytu wzrósł. Natomiast w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) większość firm była zdania, że kredyt stał się bardziej dostępny, chociaż kosztuje więcej. Wobec wysokiego uzależnienia Brazylii i Rosji od systematycznie drożejących surowców, takich jak cukier i ropa naftowa, nic dziwnego, że łatwiej o finansowanie.

Z badania przeprowadzanego od 2006 roku wynika, że zaufanie europejskich spółek usługowych nie było równie niskie. Największy spadek nastąpił w sektorach pocztowym, telekomunikacji i usług finansowych.

REKLAMA

Pogorszenie nastrojów było szczególnie silne w Hiszpanii i Irlandii. W obu krajach motorem wzrostu aktywności sektora usług był boom w budownictwie mieszkaniowym i na rynku nieruchomości, czyli w dziedzinach silnie dotkniętych kryzysem kredytowym. Spadek nastrojów odnotowano także w Wielkiej Brytanii i Francji. Natomiast Niemcy i Włochy okazały się bardziej odporne. Spółki niemieckie przejawiały większy optymizm niż w październiku ubiegłego roku.

Chociaż firmy, optymistycznie oceniające perspektywy przychodów, produkcji, zysków, zatrudnienia i wydatków kapitałowych, nadal mają w Europie liczebną przewagę nad tymi, które przewidują pogorszenie warunków, ich przewaga drastycznie zmalała. Większość firm skarżyła się na wzrost kosztów; podniesienie cen przewiduje niemal dwa razy więcej z nich niż obniżkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W gospodarkach wschodzących króluje natomiast optymizm. W krajach BRIC firm, które uważają, że w nadchodzącym roku ich produkcja wzrośnie, jest prawie cztery razy więcej od przewidujących pogorszenie sytuacji. Trzykrotnie więcej spodziewa się raczej wzrostu, niż spadku zysków. Takie wyniki świadczą, że uderzenie kredytowego kryzysu skoncentrowało się na krajach rozwiniętych i perspektywach tamtejszych spółek.

Chris Giles

Tłum. E.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA