REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Jolanta Góra

REKLAMA

Rząd wciąż pracuje nad rozporządzeniem określającym zasady przyznawania unijnych środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na szkolenia, w tym e-learningowe, zarezerwowano blisko 7 mld zł.

REKLAMA

W tym roku na projekty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, czyli głównie szkolenia, zarezerwowano 156 mln zł. Pieniądze te wciąż nie mogą być uruchomione, bo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie wydało rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przez Polską Agencję Promocji Przedsiębiorczości (PARP). Jest ona odpowiedzialna za wdrażanie wartego 500 mln euro priorytetu drugiego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. To właśnie za te pieniądze firmy mogą m.in. szkolić swoich pracowników. Resort zapewnia, że prace nad rozporządzeniem, którego projekt przedstawiono w grudniu ubiegłego roku, są na ukończeniu i zostanie ono podpisane w czerwcu. Taka informacja nie zadowala jednak przedsiębiorców.

REKLAMA

- Resort obiecał, że konkursy dla firm na projekty szkoleniowe zostaną ogłoszone w I kwartale tego roku. Mamy połowę II kwartału, a konkursy nie ruszyły, bo nie ma rozporządzenia - mówi Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.

Dodaje, że firmy nie mogą czekać w nieskończoność. Muszą wiedzieć dokładnie, kiedy rozpocznie się procedura przyjmowania wniosków, aby móc zaplanować prace.

Resort rozwoju podkreśla, że nabór wniosków o dofinansowanie będzie możliwy już od dnia podpisania rozporządzenia, a więc jeszcze przed jego opublikowaniem.

REKLAMA

Agnieszka Pisula z Biura Projektu E-pracownik wskazuje, że nawet jeśli konkursy ruszą w lipcu, to umowy o dofinansowanie projektów zostaną podpisane najwcześniej w październiku. A to oznacza, że instytucje realizujące dotychczasowe unijne projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego mogą mieć problemy z utrzymaniem doświadczonych pracowników w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Firmy szkoleniowe czy organizacje pozarządowe nie będą miały z czego płacić im wynagrodzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenia dla pracowników są finansowane już od czterech lat. W latach 2004-2006 funkcjonował Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich. Ostatnie szkolenia z tego programu zakończyły się w kwietniu. W latach 2007-2013 obowiązuje Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Projekty z POKL mogą być realizowane do 2015 roku.

Mimo braku rozporządzenia PARP przygotował już wytyczne, czyli zasady pisania, składania i rozliczania wniosków. Agencja przewiduje trzy formy wsparcia: szkolenia otwarte i zamknięte (ogólne i specjalistyczne) oraz studia podyplomowe. Wszystkie one mogą być prowadzone w formie e-learningu.

Projekty o charakterze otwartym muszą być adresowane dla firm, które zatrudniają pracowników w co najmniej pięciu województwach. Ich realizacja też musi odbywać się w co najmniej pięciu województwach.

Projekty szkoleniowe o charakterze zamkniętym są adresowane do jednego przedsiębiorstwa lub podmiotów zależnych posiadających struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach. Muszą być przygotowane w oparciu o indywidualną strategię rozwoju firmy. Marzenia Chmielewska zauważa jednak, że nikt tak naprawdę nie zdefiniował, jak ta strategia ma wyglądać.

W przypadku szkoleń o charakterze ogólnym UE sfinansuje do 80 proc. kosztów firmy. Dla dużych przedsiębiorców ten próg będzie niższy i wyniesie maksymalnie 60 proc. Niższe dotacje są przewidziane dla szkoleń specjalistycznych. Małe i średnie firmy je realizujące mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy - do 35 proc. Wielkość pomocy publicznej może zostać zwiększona o 10 pkt proc. w przypadku szkolenia pracowników znajdujących się w gorszym położeniu, np. osób niepełnosprawnych czy matek wracających z urlopów macierzyńskich.

Działające na terenie jednego województwa firmy czekają z kolei na wejście w życie rozporządzenia z 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Bez niego urzędy marszałkowskie, odpowiedzialne za wdrażanie priorytetu VIII Regionalne Kadry Gospodarki POKL, nie mogą podpisywać umów z wnioskodawcami. Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, obiecała, że rozporządzenie ukaże się w Dzienniku Ustaw w połowie maja.

Na podnoszenie kwalifikacji pracowników w działających w województwach firmach zarezerwowano około 1,5 mld euro. Urzędy marszałkowskie przyznają pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo. Oznacza to, że na przykład mazowiecki urząd marszałkowski odrzuci wniosek o dofinansowanie pracowników zatrudnionych w województwie łódzkim.

2 mld euro mogą wykorzystać firmy na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  REKLAMA

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  REKLAMA