REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Jolanta Góra

REKLAMA

Rząd wciąż pracuje nad rozporządzeniem określającym zasady przyznawania unijnych środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na szkolenia, w tym e-learningowe, zarezerwowano blisko 7 mld zł.

REKLAMA

W tym roku na projekty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, czyli głównie szkolenia, zarezerwowano 156 mln zł. Pieniądze te wciąż nie mogą być uruchomione, bo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie wydało rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przez Polską Agencję Promocji Przedsiębiorczości (PARP). Jest ona odpowiedzialna za wdrażanie wartego 500 mln euro priorytetu drugiego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. To właśnie za te pieniądze firmy mogą m.in. szkolić swoich pracowników. Resort zapewnia, że prace nad rozporządzeniem, którego projekt przedstawiono w grudniu ubiegłego roku, są na ukończeniu i zostanie ono podpisane w czerwcu. Taka informacja nie zadowala jednak przedsiębiorców.

REKLAMA

- Resort obiecał, że konkursy dla firm na projekty szkoleniowe zostaną ogłoszone w I kwartale tego roku. Mamy połowę II kwartału, a konkursy nie ruszyły, bo nie ma rozporządzenia - mówi Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.

Dodaje, że firmy nie mogą czekać w nieskończoność. Muszą wiedzieć dokładnie, kiedy rozpocznie się procedura przyjmowania wniosków, aby móc zaplanować prace.

Resort rozwoju podkreśla, że nabór wniosków o dofinansowanie będzie możliwy już od dnia podpisania rozporządzenia, a więc jeszcze przed jego opublikowaniem.

REKLAMA

Agnieszka Pisula z Biura Projektu E-pracownik wskazuje, że nawet jeśli konkursy ruszą w lipcu, to umowy o dofinansowanie projektów zostaną podpisane najwcześniej w październiku. A to oznacza, że instytucje realizujące dotychczasowe unijne projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego mogą mieć problemy z utrzymaniem doświadczonych pracowników w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Firmy szkoleniowe czy organizacje pozarządowe nie będą miały z czego płacić im wynagrodzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenia dla pracowników są finansowane już od czterech lat. W latach 2004-2006 funkcjonował Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich. Ostatnie szkolenia z tego programu zakończyły się w kwietniu. W latach 2007-2013 obowiązuje Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Projekty z POKL mogą być realizowane do 2015 roku.

Mimo braku rozporządzenia PARP przygotował już wytyczne, czyli zasady pisania, składania i rozliczania wniosków. Agencja przewiduje trzy formy wsparcia: szkolenia otwarte i zamknięte (ogólne i specjalistyczne) oraz studia podyplomowe. Wszystkie one mogą być prowadzone w formie e-learningu.

Projekty o charakterze otwartym muszą być adresowane dla firm, które zatrudniają pracowników w co najmniej pięciu województwach. Ich realizacja też musi odbywać się w co najmniej pięciu województwach.

Projekty szkoleniowe o charakterze zamkniętym są adresowane do jednego przedsiębiorstwa lub podmiotów zależnych posiadających struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach. Muszą być przygotowane w oparciu o indywidualną strategię rozwoju firmy. Marzenia Chmielewska zauważa jednak, że nikt tak naprawdę nie zdefiniował, jak ta strategia ma wyglądać.

W przypadku szkoleń o charakterze ogólnym UE sfinansuje do 80 proc. kosztów firmy. Dla dużych przedsiębiorców ten próg będzie niższy i wyniesie maksymalnie 60 proc. Niższe dotacje są przewidziane dla szkoleń specjalistycznych. Małe i średnie firmy je realizujące mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy - do 35 proc. Wielkość pomocy publicznej może zostać zwiększona o 10 pkt proc. w przypadku szkolenia pracowników znajdujących się w gorszym położeniu, np. osób niepełnosprawnych czy matek wracających z urlopów macierzyńskich.

Działające na terenie jednego województwa firmy czekają z kolei na wejście w życie rozporządzenia z 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Bez niego urzędy marszałkowskie, odpowiedzialne za wdrażanie priorytetu VIII Regionalne Kadry Gospodarki POKL, nie mogą podpisywać umów z wnioskodawcami. Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, obiecała, że rozporządzenie ukaże się w Dzienniku Ustaw w połowie maja.

Na podnoszenie kwalifikacji pracowników w działających w województwach firmach zarezerwowano około 1,5 mld euro. Urzędy marszałkowskie przyznają pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo. Oznacza to, że na przykład mazowiecki urząd marszałkowski odrzuci wniosek o dofinansowanie pracowników zatrudnionych w województwie łódzkim.

2 mld euro mogą wykorzystać firmy na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA