REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Były wspólnik otrzyma zwrot podatku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

W przypadku ustania bytu prawnego spółki osobowej roszczenie o zwrot VAT przejdzie na byłych wspólników.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany w ustawie o VAT zakładający uregulowanie sytuacji wspólników spółki w zakresie zwrotu VAT, w przypadku utraty przez spółkę bytu prawnego. Jak wyjaśnia Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr, proponowane uzupełnienie regulacji art. 87 ustawy o VAT dotyczącej zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przewiduje przejście wierzytelności do zwrotu VAT ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej na jej wspólników, w wypadku ustania bytu prawnego spółki.

Nasza rozmówczyni przypomina, że np. rozwiązanie spółki jawnej zgodnie z regulacją art. 58 kodeksu spółek handlowych może nastąpić m.in. w wypadku: zaistnienia przyczyny przewidzianej w umowie spółki, na skutek jednomyślnej uchwały wspólników, ogłoszenia upadłości spółki, śmierci wspólnika lub ogłoszenia jego upadłości albo na skutek prawomocnego orzeczenia sądu.

Rozwiązanie spółki nie musi jednak powodować jej likwidacji, o ile wspólnicy uzgodnią inny sposób zakończenia działalności gospodarczej - mówi Anna Łukaszewicz-Obierska. Nasza rozmówczyni wskazuje, że w takiej sytuacji proponowana zmiana przewiduje, że pomimo ustania bytu prawnego spółki będącej podatnikiem VAT roszczenie o zwrot podatku nie wygasa.

Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem roszczenie takie przechodzi na byłych wspólników spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Uprawnienie przysługiwałoby byłym wspólnikom solidarnie, tj. mogą między sobą ustalić, któremu wspólnikowi i w jakiej wysokości ma zwrot przysługiwać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z drugiej strony dokonanie zwrotu przez urząd skarbowy jakiemukolwiek wspólnikowi w całości wierzytelności będzie powodowało wygaśnięcie roszczenia - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Ważne!

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o VAT, gdy w rozliczeniu podatku za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnikowi, czyli spółce osobowej, przysługuje prawo zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA