REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za niedopracowane zmiany dla kas fiskalnych zapłaci podatnik

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych poza korzyściami dla podatnika wynikającymi z oszczędności w zużyciu drogiego papieru może też przysporzyć podatnikom kłopotów. Resort finansów musi dopracować jego przepisy. Inaczej za błędy Ministerstwa Finansów zapłaci podatnik.

ROZMOWA

REKLAMA

• W przedstawionym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych dla kas fiskalnych jest kilka zawiłości, z którymi Ministerstwo Finansów powinno się zmierzyć przed jego zatwierdzeniem. Wyjaśnijmy, jakie nieścisłości pojawiły się w projekcie?

- W paragrafie 2.2 pkt 3 zaproponowano, by urządzenia kasowe miały wyłącznie połączenie przewodowe z komputerem, zapominając jednak o całej gamie popularnych, bezpiecznych, uniwersalnych i bezprzewodowych technologii komunikacji typu Bluetooth czy Wi-Fi.

• Jakie wady mają połączenia kablowe?

REKLAMA

- Połączenia kablowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne gniazd elektronicznych, ciągłe rozłączanie i ponowne podłączanie zewnętrznych interfejsów kasy może być powodem licznych awarii, uszkodzeń wywołanych przez nieumiejętne operacje prowadzone przez personel obsługujący kasę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• W par. 4.1 pkt 10 projektu wprowadza się wymóg, aby łączna kwota należności drukowana na paragonie miała druk wytłuszczony o wysokości stanowiącej co najmniej 150 proc. wysokości znaków zastosowanych w pozostałej części fiskalnej paragonu. To chyba dobry pomysł? Paragony będą czytelniejsze.

- Rzeczywiście intencja wprowadzenia tego przepisu to chęć poprawy przejrzystości paragonów. Niestety przepis ten jednocześnie eliminuje całkowicie z rynku wszystkie znane igłowe mechanizmy drukujące z powodu ograniczeń technicznych, jakie niesie ze sobą maksymalna wysokość głowicy drukarki igłowej.

• Czyli podatnicy będą potrzebowali nowych mechanizmów drukujących?

- Tak. Wszystkie urządzenia będą musiały korzystać z innych mechanizmów, termicznych, atramentowych (patent Olivetti).

• Kolejne ciekawe rozwiązanie zawarto w par. 4 pkt 4, który ogranicza możliwość wystawiania faktur przez bezobsługowe urządzenia fiskalne. Jakie będą skutki tego przepisu?

- Ten pomysł może znacznie ograniczyć rozwój wielu usług samoobsługowych. Opłata za usługi parkingowe czy hotelarskie, wnoszenie opłaty za postój w automacie czy za pokój hotelowy w automatycznej recepcji, na które podatnik chciałby otrzymać bezzwłocznie fakturę VAT, będą dalej niemożliwe.

• Resort finansów proponuje wydłużenie wykonywania przeglądów okresowych kas z 12 do 24 miesięcy. Czy to dobry pomysł?

REKLAMA

- Ten przepis będzie miał wpływ na pogorszenie jakości usług serwisu kas fiskalnych świadczonych dla podatników przez lokalne serwisy. Firmy serwisowe poza normalną komercyjną działalnością gospodarczą zobligowane są również do świadczenia wielu usług nieodpłatnych, na każde żądanie urzędów skarbowych czy izb skarbowych. Serwisant nie może odmówić stawienia się do wykonania takich nieodpłatnych czynności serwisowych np. w czasie kontroli kasy pozostającej pod jego opieką.

Koszt pracy serwisanta, dojazd na miejsce kontroli, inne koszty administracyjne, koszty tych wszystkich niezamówionych przez nikogo usług są niejako refundowane w postaci obowiązkowych i płatnych przeglądów ustawowych, koniecznych do przeprowadzania w kasach fiskalnych co 12 miesięcy.

• Czy to oznacza, że prowadzenie serwisów może stać się nieopłacalne?

- Niestety tak. Nastąpi odpływ firm serwisowych z rynku lub przebranżowienie, a w efekcie użytkownik kasy za gorszą jakość serwisu zapłaci o wiele więcej.

• Straty poniosą więc podatnicy.

- Oczywiście. Podatnik na tym straci, mimo że realnie rzadziej będzie wykonywać płatne przeglądy ustawowe.

• Projekt rozporządzenia przewiduje, że zostanie utrzymany trzyletni okres ważności decyzji ministra finansów dopuszczających dany model kasy do obrotu gospodarczego, do stosowania przez podatników. To powinna być dobra wiadomość dla przedsiębiorców?

- Nie do końca. Konieczność przeprowadzania procedury uzyskania decyzji co trzy lata z uwzględnieniem faktu, że średnio wydanie decyzji trwa ok. 12 miesięcy, hamuje rozwój oferty kas rejestrujących na polskim rynku. Powstają też straty nadzwyczajne wywoływane zamrożeniem magazynów gotowych do sprzedaży urządzeń czekających na ponowne wydanie decyzji. Za wszystko płaci podatnik.

Fot. Marek Matusiak

DORIAN LISZCZ

od ponad 10 lat zawiązany z branżą kas fiskalnych, kierujący działami kas fiskalnych firm Telestar, Apollo, prezes i członek zarządów spółek Elcom-Polska, obecnie GMTR

GMTR - polski producent nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną, produkujący fiskalne i elektroniczne repliki starych kas sklepowych z homologacją MF.

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA