REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą skorzystają z okresowego zwolnienia z VAT ze sprzedaży towarów.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rozszerzenie zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym na podatników będących osobami fizycznymi, to jedna z propozycji Komisji Przyjazne Państwo. Zdaniem Anny Łukaszewicz-Obierskiej, radcy prawnego, wspólnika w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr, proponowana zmiana przepisu art. 14 ust. 7 ustawy o VAT ma na celu ujednolicenie sytuacji prawno podatkowej wspólników spółek nieposiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

- Kazuistyczny charakter wielu zwolnień przewidzianych przez ustawę o VAT często powoduje, iż ustawodawca nie przewidzi wszystkich możliwych sytuacji - wskazuje nasza rozmówczyni.

REKLAMA

Anna Łukaszewicz-Obierska wyjaśnia, że obecna regulacja przewiduje zwolnienie z VAT sprzedaży towarów wytworzonych tylko w spółce nieposiadającej osobowości prawnej, po jej uprzednim opodatkowaniu w ramach likwidacji spółki według spisu z natury. Dotychczasowe zwolnienie nie obejmuje osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej innej niż w formie spó- łek nieposiadających osobowości prawnej.

- Przepis ten ma charakter typowego bubla legislacyjnego, gdyż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowanie towarów własnej produkcji w momencie likwidacji, obejmuje spółki cywilne i handlowe nieposiadające osobowości prawnej, jak i osoby fizyczne będące podatnikami VAT - mówi Anna Łukaszewicz-Obierska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie naszej rozmówczyni całkowicie nieracjonalne jest zatem ograniczenie zakresu podmiotowego dotychczasowego zwolnienia przewidziane w ust. 7 tylko do spółek z pominięciem osób fizycznych prowadzących indywidualnie działalność gospodarczą.

Ważne!

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą w okresie, gdy ich magazyny są pełne towaru, nie będą zmuszone np. do sprzedaży towaru przed likwidacją

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA