| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PARP rozpoczęła konkursy na wsparcie przedsiębiorstw

PARP rozpoczęła konkursy na wsparcie przedsiębiorstw

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła konkursy na unijne dotacje dla przedsiębiorców. Do podziału jest 1,5 mld zł.


Ruszyły pierwsze konkursy na unijne dotacje dla przedsiębiorców z programu Innowacyjna Gospodarka. Od wczoraj Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski o wsparcie w dwóch działaniach. Przedsiębiorcy mogą uzyskać unijne środki na wsparcie innowacyjnych inwestycji (o wartości powyżej 8 mln zł) oraz zakup wyposażenia naukowego.

Już pierwszego dnia do agencji spłynęły wnioski. Zaskoczeniem jest to, że na razie większym powodzeniem cieszą się unijne pieniądze na zakup wyposażenia badawczego.

- W poniedziałek rano przyjęliśmy 12 wniosków na łączną kwotę ponad 70 mln zł - mówi Iza Wójtowicz, która w PARP odpowiada za wdrożenia Działania 4.2 programu Innowacyjna Gospodarka.

Agencja przeznaczyła na pierwszy konkurs 200 mln zł. To oznacza, że może on zakończyć się w ciągu kilku dni. Natomiast wnioski o wsparcie projektów innowacyjnych będą przyjmowane do końca lipca.

Według szefowej PARP, Danuty Jabłońskiej, pod koniec roku przedsiębiorcy będą mogli po raz kolejny złożyć wnioski w tych dwóch działaniach. Jak twierdzi prezes, agencja prowadzi rozmowy z resortem rozwoju regionalnego o uruchomieniu drugich konkursów na przełomie listopada i grudnia.

Danuta Jabłońska przyznała także, że PARP chciał przełożyć na późniejszy termin rozpoczęte wczoraj nabory. Jak podkreśliła, było to spowodowane problemami z niedostosowaniem polskiego prawa ochrony środowiska do unijnych dyrektyw. Na zawieszenie konkursów nie zgodził się jednak resort rozwoju regionalnego.

- Oczekujemy, że problem zostanie szybko przez rząd rozwiązany, by przedsiębiorcy na tej decyzji nie stracili - podkreśla prezes PARP.

W najbliższym czasie agencja planuje uruchomienie kolejnych konkursów w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Pod koniec maja ma ruszyć wsparcie w dziedzinie ochronie własności przemysłowej oraz adresowane do instytucji otoczenia biznesu. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia PARP chce rozpocząć przyjmowanie wniosków o dotacje dla inwestycji związanych z e-biznesem.

200 mln zł jest do podziału w pierwszym konkursie PARP

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK