REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PARP rozpoczęła konkursy na wsparcie przedsiębiorstw

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła konkursy na unijne dotacje dla przedsiębiorców. Do podziału jest 1,5 mld zł.

Ruszyły pierwsze konkursy na unijne dotacje dla przedsiębiorców z programu Innowacyjna Gospodarka. Od wczoraj Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski o wsparcie w dwóch działaniach. Przedsiębiorcy mogą uzyskać unijne środki na wsparcie innowacyjnych inwestycji (o wartości powyżej 8 mln zł) oraz zakup wyposażenia naukowego.

REKLAMA

Już pierwszego dnia do agencji spłynęły wnioski. Zaskoczeniem jest to, że na razie większym powodzeniem cieszą się unijne pieniądze na zakup wyposażenia badawczego.

- W poniedziałek rano przyjęliśmy 12 wniosków na łączną kwotę ponad 70 mln zł - mówi Iza Wójtowicz, która w PARP odpowiada za wdrożenia Działania 4.2 programu Innowacyjna Gospodarka.

Agencja przeznaczyła na pierwszy konkurs 200 mln zł. To oznacza, że może on zakończyć się w ciągu kilku dni. Natomiast wnioski o wsparcie projektów innowacyjnych będą przyjmowane do końca lipca.

REKLAMA

Według szefowej PARP, Danuty Jabłońskiej, pod koniec roku przedsiębiorcy będą mogli po raz kolejny złożyć wnioski w tych dwóch działaniach. Jak twierdzi prezes, agencja prowadzi rozmowy z resortem rozwoju regionalnego o uruchomieniu drugich konkursów na przełomie listopada i grudnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Danuta Jabłońska przyznała także, że PARP chciał przełożyć na późniejszy termin rozpoczęte wczoraj nabory. Jak podkreśliła, było to spowodowane problemami z niedostosowaniem polskiego prawa ochrony środowiska do unijnych dyrektyw. Na zawieszenie konkursów nie zgodził się jednak resort rozwoju regionalnego.

- Oczekujemy, że problem zostanie szybko przez rząd rozwiązany, by przedsiębiorcy na tej decyzji nie stracili - podkreśla prezes PARP.

W najbliższym czasie agencja planuje uruchomienie kolejnych konkursów w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Pod koniec maja ma ruszyć wsparcie w dziedzinie ochronie własności przemysłowej oraz adresowane do instytucji otoczenia biznesu. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia PARP chce rozpocząć przyjmowanie wniosków o dotacje dla inwestycji związanych z e-biznesem.

200 mln zł jest do podziału w pierwszym konkursie PARP

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA