reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trzeba kontrolować wyroby, a nie producentów

Trzeba kontrolować wyroby, a nie producentów

Materiały budowlane często nie spełniają parametrów technicznych. Na rynku budowlanym stosuje się niezgodne z prawem i sztuką inżynierską sposoby obniżenia kosztów. Dlatego potrzebna jest zmiana ustawy o wyrobach budowlanych.

Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych. Zmiany miałyby na celu nałożenie na wyroby dodatkowych wymagań, aby w ten sposób wyeliminować z rynku te, które nie spełniają deklarowanych parametrów technicznych.

Zaproponowane zmiany wprowadzają kontrolę wyrobu, zamiast istniejącej do tej pory kontroli producenta. Natomiast działania wobec producenta podejmowane byłyby dopiero po stwierdzeniu nieprawidłowości wyrobu. Wyroby objęte zostałyby kontrolą nie tylko w handlu, lecz również na budowach.

Projekt przewidywałby także możliwość dokonywania przez inspektorów zakupów kontrolnych, co ułatwiłoby przeprowadzanie badania wyrobów przez uprawnione laboratoria. Natomiast wyniki badań miałyby takie samo znaczenie, bez względu na to, kto domagał się ich przeprowadzenia: organ nadzoru czy inny podmiot.

Autorzy przygotowywanych zmian uważają również, że w projekcie trzeba w sposób bardziej precyzyjny niż do tej pory określić obowiązki dokumentacyjne „upoważnionego przedstawiciela” za granicą. Ich zdaniem prowadzona teraz ocena zakładowej kontroli w zakładzie produkcyjnym, który jest zlokalizowany za granicą, często w dosyć odległym kraju bywa najczęściej iluzoryczna.

Obecnie obowiązująca ustawa o wyrobach budowlanych, która wdraża postanowienia Dyrektywy UE, miała chronić konsumentów. Ochronie tej miało służyć zwiększenie konkurencyjności, umożliwienie swobodnego obrotu tymi materiałami w państwach UE oraz niedopuszczenie do obrotu wyrobów budowlanych, które nie spełniają deklarowanych parametrów technicznych. Tymczasem w Polsce koszty obniżane są przede wszystkim przez zatrudnianie pracowników niewykwalifikowanych, stosowanie materiałów o obniżonych wymaganiach technicznych i uproszczenia technologiczne. Niższa cena materiałów spowodowana jest niedotrzymaniem parametrów, a nie podnoszeniem efektywności wytwarzania.

MATERIAŁY BUDOWLANE

Przemysł materiałów budowlanych obejmuje m.in. następujące branże: kruszywa cementu, wapna, cegły, inne materiały ścienne, ceramikę sanitarną, armaturę, chemię budowlaną i materiały izolacyjne.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama