REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne nowej generacji zastąpią paragony

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy, którzy nie będą chcieli przechowywać papierowych paragonów fiskalnych, będą musieli kupić kasę z elektronicznym zapisem kopii. To definitywny koniec ośmiobitowych urządzeń.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla kas fiskalnych. Jak pan go ocenia?

- W projekcie widać dużo przemyśleń dotyczących niejasnych interpretacji przepisów dokonywanych przez niektórych dealerów i urzędników bez odwoływania się do opinii Ministerstwa Finansów, i to w kluczowych dla polskiego fiskalizmu kwestiach.

O jakich niejasnościach mowa?

- Istotna wydawała się niejasność w interpretacji przepisów dotyczących zamykania pamięci, jej odinstalowywania, przechowywania i złomowania. Ta wojna pomiędzy zwolennikami raportów rozliczeniowych i raportów okresowych z zawartości pamięci, wydaje się dobiegać końca.

Rozporządzenie nie pozostawia wątpliwości co do zasadności i wyłączności na wykonywanie raportu rozliczeniowego trwale zamykającego pamięć fiskalną w momencie jej odczytu.

- Tak. Wykonanie raportu okresowego przy odczycie będzie błędem. Taki wniosek można wysnuć, analizując nowy wzór protokołu odczytu, którym urzędnicy, podatnicy, serwisy - powinni posługiwać się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Oczywiście pozostawiono możliwość wykonywania raportów okresowych przy odczycie w urządzeniach, które nie posiadają możliwości technicznej zamknięcia pamięci fiskalnej, jak ma to miejsce w tzw. kasach pierwszej homologacji.

Zostanie wydłużony termin na dokonywanie przeglądu kasy z 12 do 24 miesięcy. Czy to dobry pomysł?

- Niestety, to może zaszkodzić branży. Nie widzę sensu takiego działania. Zrozumiałe byłoby, gdyby taki obowiązek całkowicie zniesiono lub gdyby wprowadzono dobrowolność jego wykonywania.

Czy ta zmiana wpłynie na firmy dokonujące takich serwisów?

- Tak. Z całą pewnością przepis ten może spowodować redukcję liczby podmiotów serwisujących kasy fiskalne, spowodować ich transformacje w kierunku poszerzania działalności, zwiększenia asortymentu oferowanych produktów o produkty całkowicie niezwiązane z rejestracją obrotów. Z punktu widzenia opłacalności produkcji i rozwoju sieci dystrybucji, taki przepis promuje słabsze jakościowo urządzenia, gdyż w interesie dealera będzie teraz oferowanie słabszych jakościowo urządzeń w oczekiwaniu, że pozwolą one wygenerować przychody ze zleceń serwisowych w przyszłości, w miejsce utraconych przeglądów ustawowych.

Sporo przepisów w projekcie poświęcono nowym kasom fiskalnym, dzięki którym podatnicy nie będą musieli przechowywać papierowych paragonów. Czy będzie można korzystać z dotychczasowych kas?

- Z projektowanych przepisów wynika, że kasa może posiadać kopię elektroniczną i jeden mechanizm drukujący bez możliwości realizacji kopii papierowej. Niestety, urządzenia z kopią elektroniczną nie będą tanie. Wiadomo też, że dotychczasowe rozwiązania z kopiami papierowymi nie tracą na użyteczności i są dalej akceptowalnym rozwiązaniem.

Zapisy w rozporządzeniu wprowadzają konieczność weryfikacji danych zapisywanych jako kopia elektroniczna. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

- Danych elektronicznej kopii będzie dość dużo, a każdorazowa ich weryfikacja będzie bardzo czasochłonna, będzie wymagała stosowania mocniejszych procesorów. Kasa czy drukarka dziennie drukuje nawet kilkaset paragonów i np. każdy z nich może mieć nawet 200 pozycji.

Łatwo więc przewidzieć, co się stanie, gdy w obrębie nośnika elektronicznego, np. na popularnej karcie SD, po miesiącu zbierania danych i ich archiwizacji, urządzenie zacznie każdorazowo przetwarzać wszystkie te informacje naraz, krytycznie obciążając w ten sposób procesor kasy.

Wprowadzone będą terminale kasowe. Co to za urządzenia?

- Jest to w pewnym stopniu powrót do koncepcyjnej przeszłości. Terminale kasowe zostały wyparte w naturalny sposób w późniejszym czasie przez drukarki fiskalne.

Czy czegoś brakuje w nowym rozporządzeniu?

- Tak. Brakuje m.in. sformułowań dotyczących trybów i terminów przyznawania dopuszczeń do obrotu, a jest to dobry moment na poznanie stanowiska MF w tej sprawie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Marek Matusiak

DORIAN LISZCZ

od ponad dziesięciu lat związany z branżą kas fiskalnych, prezes i członek zarządów spółek Elcom-Polska, obecnie GMTR

GMTR - polski producent kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną, produkujący fiskalne i elektroniczne repliki kas sklepowych z homologacją MF

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA