| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W lipcu znikną winiety

W lipcu znikną winiety

Firmy transportowe nie będą już wykupywać winiet na przejazd pojazdów po drogach krajowych. Będą płacić za każdy kilometr przebyty przez ich pojazdy.

Zmiana prawa

Dokładnie od 1 lipca 2008 r. zacznie funkcjonować nowy system opłat za poruszanie się po drogach krajowych. Obecny system winietowy, w którym przewoźnicy płacą za korzystanie ze wszystkich dróg krajowych zryczałtowaną opłatę, zostanie zastąpiony mytem - stawką za przejazd każdego kilometra daną trasą. Takie rozwiązania zakłada przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 z późn. zm.).Wysokość opłat będzie zależała od jakości drogi, liczby przebytych kilometrów, a także rodzaju pojazdu. Docelowo wszystko będzie naliczane przez specjalny elektroniczny system.

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Infrastruktury maksymalna stawka za przejazd jednego kilometra po autostradzie ma wynieść nawet 2,5 zł. Jednak jak na razie resort przyjmuje, że firmy za samochody ciężarowe do 12 ton zapłacą około 0,23 zł za kilometr. Opłaty za przejazd większych ciężarówek - powyżej 12 ton - wyniosą około 0,34 zł. Natomiast w przypadku autobusów 0,46 zł. Jednak to tylko przykładowe stawki, które resort przyjął do pewnych wyliczeń. Projekt ustawy zakłada natomiast, że Rada Ministrów będzie mogła w drodze rozporządzenia określić kwestię naliczania stawki opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK