reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dyżur będzie czasem pracy

Dyżur będzie czasem pracy

Pozostawanie w gotowości do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia będzie wliczane do czasu pracy.

Zmiana prawa

W przypadku gdy pracownikowi nie został zagwarantowany 11-godzinny, nieprzerwany odpoczynek dobowy, pracodawca będzie musiał udzielić mu równoważnego czasu wolnego najpóźniej w ciągu dwóch tygodni od końca doby, w której nie zachowano okresu odpoczynku. Każdy pracodawca będzie musiał wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za ewakuację i udzielanie pierwszej pomocy.

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej. W tym tygodniu prace nad projektem rozpocznie Sejm.

Nowe przepisy dostosują polskie prawo do dyrektyw Wspólnoty Europejskiej oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli wejdą w życie, w istotny sposób zmienią się zasady ustalania czasu pracy. MPiPS chce, aby do czasu pracy zawsze wliczany był dyżur pełniony w miejscu zatrudnienia.

- To rozsądne rozwiązanie, gdyż pojęcie dyżuru mieści się w definicji czasu pracy, bo przecież pracownik w trakcie jego pełnienia pozostaje w dyspozycji pracodawcy - mówi prof. Krzysztof Rączka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przepisy kodeksu dotyczące zaliczania dyżuru do czasu pracy nie będą miały zastosowania wobec lekarzy. Kwestie dyżuru medycznego reguluje bowiem obowiązująca od stycznia tego roku ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 176, poz. 1240).

Projekt noweli k.p. zmieni także przepisy dotyczące dyskryminacji. Pojęcie molestowania w pracy będzie oznaczać nie tylko - tak jak obecnie - zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika, ale także stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Pracodawcom przybędą także nowe obowiązki z zakresu bhp. W każdej firmie szef powinien wyznaczyć osoby, które są odpowiedzialne za ewakuację pracowników i udzielanie pierwszej pomocy.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@onfor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama