REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądy i Policja będą mogły poznać dane przedsiębiorców

Katarzyna Żaczkiewicz

REKLAMA

Zasada tajemnicy bankowej nie będzie już przeszkodą w ściganiu użytkowników skredytowanych i wyleasingowanych pojazdów, którzy popełniają wykroczenia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skończyło już pracę nad nowelizacją prawa bankowego i przesłało ją rządowi. Projekt zakłada możliwość dostępu do informacji zawartych na indywidualnych kontach osób prowadzących działalność gospodarczą w przypadkach, gdy toczy się przeciwko nim śledztwo. Wnioskować o to będzie mógł sąd lub prokurator. Do tej pory tylko konta firmowe osób podejrzanych o przestępstwo mogły być zwolnione z tajemnicy.

Ujawnianie tajemnicy kont

- Dostęp do tajemnicy bankowej jest możliwy jedynie za zgodą zainteresowanego i w śledztwie prowadzonym nie w sprawie, lecz co do osoby. Jeśli będzie inaczej, to zniszczymy zasadę zachowania tajemnicy - mówi Ryszard Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Projektodawcy zmian podkreślają, że dzięki nowelizacji unikniemy np. nielegalnego obrotu paliwem. Dla legalizacji fałszywego lub kradzionego paliwa przestępcy zakładają fikcyjne rachunki bankowe, za pośrednictwem których dokonuje się pranie brudnych pieniędzy oraz wypisywane są fikcyjne faktury. Trudności dowodowe są właśnie związane z niedostępnością do danych na rachunkach bankowych.

- Projekt ministerstwa idzie za daleko. W sposób nieuzasadniony rozszerza uprawnienia organów ścigania do otrzymywania danych bankowych dotyczących osób fizycznych - komentuje Jerzy Bańka, dyrektor ds. legislacyjno-prawnych Związku Banków Polskich.

Użytkownicy aut bez ochrony

Poparcie bankowców znalazły dwie inne zmiany prawa bankowego.

Dotyczą one zwolnienia z tajemnicy bankowej danych o autach i ich posiadaczach, którzy pojazd kupili na kredyt bankowy lub je wyleasingowali. W obecnym stanie prawnym, gdy straż miejska lub policja sfotografuje takie auto przekraczające dozwoloną prędkość albo odjeżdżające z miejsca wypadku, nie może ustalić sprawcy, gdyż jego dane są chronione. Banki z zasady odmawiają udzielenia informacji o użytkownikach pojazdów, co często uniemożliwia ustalenie sprawcy wypadku. Po wejściu w życie nowelizacji banki będą zobowiązane ujawniać Policji personalia także sprawców wykroczeń.

Kradzieże w bankomatach

Przewiduje się też szybszą procedurę informowania policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o skradzionych kartach bankomatowych. Nowe brzmienie art. 106a ust. 2 umożliwi organom ścigania wystąpienie do banku o uzupełnienie informacji chronionej tajemnicą bankową bez pośrednictwa prokuratury.

920 wykroczeń i przestępstw nie mogło być ściganych z powodu tajemnicy bankowej w 2006 roku

KATARZYNA ŻACZKIEWICZ

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. nr 140, poz. 939).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA